• rozwiń

Tysiąc złotych podwyżki. LOT porozumiał się ze związkami

Zakończył się strajk w PLL LOT Odtwórz: Zakończył się strajk w PLL LOT
Zakończył się strajk w PLL LOT "Źródło: tvn24"

Polskie Linie Lotnicze LOT porozumiały się z przedstawicielami związków zawodowych w sprawie wynagrodzeń - poinformowała w piątek spółka w komunikacie.

Zarząd PLL LOT i przedstawiciele Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego oraz Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych zawarli wstępne porozumienie dotyczące warunków finansowych nowego Regulaminu Wynagradzania.

Pozwala ono na zakończenie trwających w spółce od sześciu lat sporów zbiorowych i wprowadzenie istotnych podwyżek wynagrodzeń dla członków personelu pokładowego oraz pilotów. Zgodnie z ustaleniami stron wzrosną wynagrodzenia zasadnicze oraz zmienne elementy pensji.

Podwyżka dla personelu pokładowego

- Cieszę się, że dobra wola zarządu i związków zawodowych zwyciężyła. Fakt zawarcia porozumienia to duży i pozytywny krok zarówno dla firmy jak i jej pracowników. Pozwala na wprowadzenie spokoju społecznego i pełną koncentrację na dalszym rozwoju LOT-u, przed którym wiele wyzwań biznesowych i rynkowych - podkreślił Bartosz Piechota, członek zarządu PLL LOT oddelegowany z Rady Nadzorczej do spraw społecznych.

Podpisanie wstępnego porozumienia potwierdził przedstawiciel strony związkowej Piotr Szumlewicz. Dodał, że zakłada ono podwyżkę tzw. części stałej wynagrodzenia personelu pokładowego o ok. 1000 zł.

Pomimo porozumienia w piątek pracownicy PLL LOT i tak pikietowali przed siedzibą firmy, a związkowcy chcą wywalczyć większy czas na wypoczynek - poinformowało RMF FM.

Strajkujący związkowcy

Od 18 października 2018 roku pracownicy PLL LOT zaczęli strajk, który poważnie zakłócił funkcjonowanie linii. Związkowcy domagali się zmiany regulaminu wynagradzania oraz chcieli przywrócenia do pracy przewodniczącej ZZPPiL Moniki Żelazik, która została dyscyplinarnie zwolniona, a potem także 67 osób dyscyplinarnie zwolnionych po rozpoczęciu protestu oraz dymisji prezesa PLL LOT. Zarząd zgodził się na przywrócenie zwolnionych do pracy.

Strajkujący żądali też powrotu do regulaminu wynagrodzeń z 2010 roku oraz gwarancji bezpieczeństwa, że zarząd LOT nie obciąży organizatorów strajku kosztami, jakie spółka poniosła z powodu strajku, jeśli okazałoby się, że sąd uzna ten strajk za nielegalny. Strajk trwał do 1 listopada ubiegłego roku, w jego trakcie odwoływane były niektóre połączenia.

LOT jest częścią Polskiej Grupy Lotniczej, gdzie 100 proc. udziałów ma Skarb Państwa. Nadzór nad PGL sprawuje Prezes Rady Ministrów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane