• rozwiń
  • WIG20 2191.02 +0.71%
  • WIG30 2523.85 +0.96%
  • WIG 56647.72 +0.59%
  • sWIG80 11460.40 -0.79%
  • mWIG40 3947.71 +1.88%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:38

Dostosuj

Lawina zastrzeżeń wobec SKOK. Kolejny zarząd komisaryczny

Lawina zastrzeżeń wobec SKOK. Kolejny zarząd komisaryczny
Foto: tomasz przechlewski CC BY SA Flickr Foto: KNF ustanowiła zarząd komisaryczny w kolejnej SKOK

Komisja Nadzoru Finansowego ustanowiła zarząd komisaryczny w SKOK "Wybrzeże" w Gdańsku - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie. Do tej pory zarząd komisaryczny wprowadzono w 17 kasach. W czwartek KNF ustanowiła zarząd komisaryczny w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo – Kredytowej "Jaworzno".

Na zarządcę komisarycznego SKOK "Wybrzeże" powołano Adama Stempniewskiego.

Według KNF "celem zarządcy komisarycznego są działania na rzecz wzmocnienia spółdzielczej kasy poprzez wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację sytuacji finansowej kasy".

Zarząd komisaryczny

Zarządca komisaryczny został zobowiązany do sporządzenia informacji finansowej SKOK Wybrzeże na koniec dnia poprzedzającego ustanowienie w SKOK zarządcy komisarycznego i poddania tego sprawozdania badaniu przez biegłego rewidenta. Ma również wypracować koncepcję restrukturyzacji kasy w uzgodnieniu z Komisją lub opracować i uzgodnić z KNF program postępowania naprawczego, którego realizacja służyć będzie możliwie najbardziej efektywnemu zabezpieczeniu interesów członków spółdzielczej kasy - wyjaśniła Komisja.

Dodała, iż zarządca komisaryczny będzie kierować procesem restrukturyzacji oraz informować KNF, Kasę Krajową i radę nadzorczą spółdzielczej kasy o efektach prowadzonych działań naprawczych.

Kasy działają normalnie

Przypomniała również, że ustanowienie zarządcy komisarycznego nie wpływa na organizację i sposób działania kasy, z wyjątkiem zmian przewidzianych ustawą o SKOK, a także nie wpływa na sposób obsługi członków SKOK.

- Spółdzielcza kasa nadal będzie świadczyć usługi w pełnym dotychczasowym zakresie. W mocy pozostają stosunki umowne łączące SKOK z jej członkami będącymi jednocześnie współwłaścicielami kasy. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami SKOK - zaznacza Komisja.

Zarząd odwołany

Wskazuje przy tym, że z dniem ustanowienia zarządcy komisarycznego, dotychczasowi członkowie zarządu SKOK zostają odwołani z mocy prawa, a udzielone wcześniej prokury i pełnomocnictwa wygasają, a kompetencje innych organów kasy ulegają zawieszeniu.

- Na zarządcę komisarycznego przechodzi prawo podejmowania decyzji we wszystkich sprawach dotyczących spółdzielczej kasy, z wyjątkiem wprowadzania zmian w statucie. Depozyty zgromadzone w spółdzielczych kasach oszczędnościowo–kredytowych są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) - podkreśla KNF.

W sumie, wraz ze SKOK "Wybrzeże", dotąd zarząd komisaryczny wprowadzono w 17 kasach, z czego w siedmiu kasach ogłoszono upadłość, a pięć zostało przejętych przez banki.

Zobacz: "Głęboka niewypłacalność". Upada kolejny SKOK

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Schift
Gdyby SKOK-i powiązane były z PO to by się działo. Byłaby bezsporna wina Tuska a komisji sejmowych mielibyśmy już tyle co upadłości. Ale jak są powiązane z PiS to cicho i spokojnie, tak ma być, po to je powołano aby okradać bogatych.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dojna_zmiana
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane