• rozwiń

Temat: Bankowość

Zarząd komisaryczny w SK Banku. Kolejka przed siedzibą, klienci wypłacają pieniądze

Zarząd komisaryczny w SK Wołomin. Kolejka przed placówką, klienci wypłacają pieniądze Odtwórz: Zarząd komisaryczny w SK Wołomin. Kolejka przed placówką, klienci wypłacają pieniądze
Foto: TVN24BiŚ | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Przed placówką ustawiła się kolejka klientów, którzy chcą odzyskać pieniądze | Video: Zarząd komisaryczny w SK Wołomin. Kolejka przed placówką, klienci wypłacają pieniądze

Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła zarząd komisaryczny w największym polskim banku spółdzielczym SK Bank w Wołominie. Ma on depozyty o wartości ponad 3 mld złotych. Przed siedzibą banku ustawia się kolejka. A nowy zarządca uspokaja: pieniądze są bezpieczne.

Przed placówką ustawiła się kolejka klientów, którzy chcą odzyskać pieniądze. Zarząd banku uspokaja jednak, że klienci nie muszą wypłacać środków, bo wprowadzenie zarządu komisarycznego nie oznacza bankructwa banku.

- Apeluję, aby klienci tego nie robili (nie wypłacali pieniędzy - red.), bo ustawienie zarządu komisarycznego nie oznacza upadłości banku, a wręcz przeciwnie. Po to został ustanowiony zarząd komisaryczny, aby, żeby zdiagnozować sytuację, wypracować program naprawczy i wyprowadzić ten bank na ścieżkę stabilnego rozwoju - mówi Paweł Pawłowski, przewodniczący zarządu komisarycznego w SK Banku w Wołominie.

Decyzja KNF

KNF poinformowała, że powodem wprowadzenia zarządu w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (posługującym się nazwą handlową „SK bank”) było niewykonanie ustawowego obowiązku opracowania programu postępowania naprawczego, który mógłby być zaakceptowany przez KNF.

"Bank nie zrealizował odpowiednio zaleceń wynikających z inspekcji przeprowadzonych w banku przez KNF, w szczególności w obszarze ryzyka kredytowego" - oceniła KNF. Jak podano, zarząd komisaryczny "SK banku" został zobowiązany m.in. do przygotowania i uzgodnienia z KNF oraz bankiem zrzeszającym procesu restrukturyzacji banku, a także opracowania programu restrukturyzacji (programu postępowania naprawczego).

Zarząd odwołany

Z dniem 11 sierpnia 2015 r. zawieszono także radę nadzorczą, a członkowie dotychczasowego zarządu banku zostali odwołani. Prawo podejmowania uchwał i decyzji przeszło na zarząd komisaryczny.

Warto podkreślić, że decyzja KNF nie wpływa na sposób obsługi klientów "SK banku" ani zawarte z nimi umowy. Nadal obowiązują również umowy z pracownikami i kontrahentami banku spółdzielczego.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) chroni depozyty zgromadzone zarówno w bankach spółdzielczych jak i w spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
turwal
Niepotrzebna panika.Całkowity brak edukacji ekonomiczne. No cóż lepiej wprowadzić 900 godz. religii niż 50 ghodz. matematyki. Skutki widoczne.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane