• rozwiń

Partia zarodków pszennych wycofana z obrotu. Produkt "nie powinien być spożywany"

Skąd pochodzą choroby? Odtwórz: Skąd pochodzą choroby?
Skąd pochodzą choroby? "Źródło: tvn24bis"

Z obrotu wycofano partię zarodków pszennych prażonych, wyprodukowanych przez firmę z Częstochowy, w których wykryto zbyt wysoki poziom kadmu - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

"Na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu kadmu (0,340 mg/kg ± 0,019 mg/kg) w próbce produktu" - podaje GIS w komunikacie.

"Nie powinien być spożywany"

Partia zarodków pszennych prażonych marki "Dobra Kaloria" miała numer 10.02.2020 - taka też była data przydatności do spożycia.

GIS podkreśla, że wskazany w komunikacie produkt "nie powinien być spożywany".

"Firma KUBARA Sp. z o.o. po otrzymaniu informacji o wykrytej niezgodności poinformowała swoich klientów o zaistniałej sytuacji i konieczności zablokowania kwestionowanego produktu" - pisze GIS.

Sanepid dodaje, że z informacji przekazanych przez producenta wynika, iż produkt o podanym wyżej numerze partii został wycofany z obrotu".

"Część partii została jednak sprzedana konsumentom. Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi dalsze postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie" - wyjaśnia GIS.

Kadm jest pierwiastkiem niezwykle toksycznym, w zbyt dużych ilościach szkodzi m.in. nerkom, powoduje anemię, choroby kostne (osteoporozę), zaburzenia powonienia, białkomocz.Oświadczenie firmy

W przesłanym tvn24bis.pl oświadczeniu firma KUBARA Sp. z o.o. informuje, że zlecono "dodatkowe badania zarodków w akredytowanym laboratorium zewnętrznym celem potwierdzenia tego wyniku".

"Mając jednak na uwadze dobro i zdrowie naszych klientów podjęliśmy decyzję o dobrowolnym wycofaniu zakwestionowanej partii, nie czekając na rezultat dodatkowych analiz. W dniu 24.01.2020 zakończyliśmy procedurę wycofania ww. produktu z rynku i produkt nie znajduje się już w obrocie" - podkreśla producent.

Dodaje również, że "na krajowy rynek trafiło jedynie 365 kg wadliwej partii".

"Surowiec do tej partii został zakupiony u dostawcy zgodnie z wymaganiami specyfikacji i jesteśmy w trakcie wyjaśniania z dostawcą tej kwestii" - czytamy dalej.

Firma informuje też, że wszyscy, którzy posiadają "produkt ze wskazaną datą", proszeni są o kontakt "w celu wymiany".

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane