• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Raport: SKOK-i: sytuacja kas

Zalewska: komisja śledcza ws. SKOK-ów to przemyślana kampania wyborcza

Zalewska: komisja śledcza ws. SKOK-ów to przemyślana kampania wyborcza Odtwórz: Zalewska: komisja śledcza ws. SKOK-ów to przemyślana kampania wyborcza
Foto: Zalewska krytykuje Szczurka za wypowiedzi o SKOK-ach | Video: Zalewska: komisja śledcza ws. SKOK-ów to przemyślana kampania wyborcza

Minister finansów w dużym środkowo-europejskim kraju nie może w taki sposób wypowiadać się na temat jakiejkolwiek instytucji finansowej. To świadczy o jego wiarygodności - powiedziała we wtorek posłanka PiS Anna Zalewska w TVN24. Komentowała w ten sposób wypowiedź ministra finansów Mateusza Szczurka, który podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych poinformował, że SKOK-i nadal mają ujemne fundusze własne i wykazują straty na działalności bieżącej.

Zalewska pytana, o powołanie komisji śledczej ws. SKOK-ów - czego domagała się w swoich rekomendacjach sejmowa podkomisja finansów publicznych, powiedziała, że to element przemyślanej kampanii wyborczej. Krytykowała też ministra finansów za jego wypowiedzi o kasach.

Szczurek został wymyślony w restauracji

- To kampania przemyślana w restauracji "Sowa i Przyjaciele". To tam w rozmowie pomiędzy Markiem Belką i Bartłomiejem Sienkiewiczem został "wymyślony" minister finansów Mateusz Szczurek. Podczas tego spotkania była mowa o tym, że trzeba rozstać się z ówczesnym szefem resortu finansów Jackiem Rostowskim - zaznaczyła Zalewska.

W poniedziałek premier Ewa Kopacz powiedziała, że SKOK-i to to obciążenie dla systemu bankowego, a osobom, które powierzyły swoje oszczędności tym instytucjom, wypłacono już ponad 3 mld zł.

Raport KNF i MF

W czwartek Mateusz Szczurek i szef KNF Andrzej Jakubiak poinformował, że SKOK-i nadal mają ujemne fundusze własne i wykazują straty na działalności bieżącej.

Minister relacjonował, że Komitet Stabilności Finansowej podczas ostatniego posiedzenia 20 lipca zapoznał się z wynikami pięciu największych SKOK-ów. Badane były sprawozdania finansowe tych kas za 2013 rok. Szósta z kas odmówiła wpuszczenia audytorów. Jak poinformował, z badania wynikało, że wszystkie pięć kas miało fundusze własne ujemne i były niewypłacalne. Wynik łączny kas to minus 1 mld 230 mln zł - poinformował.

Sytuacja finansowa sektora jest niezwykle poważna - dodał Szczurek.

"Nie powinien się tak wypowiadać"

Zdaniem Zalewskiej te wypowiedzi świadczą o wiarygodności Mateusza Szczurka. - Minister finansów w dużym środkowo-europejskim kraju nie może w taki sposób wypowiadać się na temat jakiejkolwiek instytucji finansowej - dodała posłanka PiS.

Zaznaczyła, że nie wierzy Szczurkowi, a raport resortu i KNF jest dla niej niewiarygodny. - Jeżeli na temat SKOK-ów wypowiada się minister w rządzie pani Ewy Kopacz, wcześniej Donalda Tuska, który doprowadził do prawie bilionowego zadłużenia kraju, wyjścia z deficytu budżetowego poprzez kradzieży pieniędzy z Otwartego Funduszu Emerytalnego, zadłużenia samorządów i szpitali to jest to tylko i wyłącznie kampania wyborcza - powtórzyła parlamentarzystka.

- Od ośmiu lat rządzi Platforma Obywatelska i PSL. Mają wszystkie instytucje i instrumenty do tego, żeby czuwać m.in. nad systemem finansowym, ale nic nie robią - dodała.

Kasa Krajowa SKOK zapowiada pozwy sądowe przeciw m.in. ministrowi finansów Mateuszowi Szczurkowi (także posłance PO Joannie Musze) w związku z wypowiedziami, "nieprawdziwymi i godzącymi w dobre imię spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Tusku gdzie nasze 200mld z OFE
Jakoś mało dzisiaj w telewizji Muchy. Przeraziła się, że będzie musiała odszczekać swoje brednie. Swoja drogą to ciekawe, że kobieta nie mając zielonego pojęcia o sporcie była ministrem sportu w Polsce.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
krzysztof6808
Witam . Po co powstaly SKOKI? to takie samo pytanie zadawano co do FOZ-u a pozniej KOMISJI MAJATKOWEJ kto na tym korzysta --politycy i bankowcy -- udalo sie za pierwszym razem i drugim to i za trzecim tez sie uda . PO--probuje na m wmowic ze za SKOKAMI stoi tylko PIS -a nie PO , tam sa pieniadze a gdzie sa pieniadze tam jest politycy
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane