• rozwiń
  • WIG20 2180.76 +0.24%
  • WIG30 2512.33 +0.50%
  • WIG 56627.61 +0.55%
  • sWIG80 11469.18 -0.71%
  • mWIG40 3937.37 +1.61%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:58

Dostosuj

Zalegają z czynszem. Rekordzista na ponad 900 tys. zł

Zalegają z czynszem. Rekordzista na ponad 900 tys. zł
Foto: Shutterstock Foto: Największy udział w kwocie zadłużenia lokatorskiego ma województwo mazowieckie, w którym zaległości wynoszą ponad 35 mln zł

Zaległości czynszowe Polaków przekraczają 130 mln zł - wynika z raportu Biura Informacji Gospodarczej. Największy udział w długu czynszowym ma województwo mazowieckie z 35 mln zł, z czego 29 mln zł to dług lokatorów warszawskich.

Jak wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników prowadzonym przez BIG InfoMonitor zaległości czynszowe lokatorów i firm przekraczają 130 mln zł. Jak wskazują twórcy raportu mogłoby się wydawać, że wielkość długu zależy od kosztu wynajmu mieszkania oraz wysokości płaconego czynszu.

Jednak - jak wynika z danych - w mniejszych miastach, gdzie czynsz jest niższy, również nie brakuje osób i firm, które nie płacą czynszu.

Stolica na czele

Największy udział w kwocie zadłużenia lokatorskiego ma województwo mazowieckie, w którym zaległości wynoszą ponad 35 mln zł. Sama Warszawa wygenerowała dług 29 mln zł.

"Choć mogłoby się wydawać, że tuż za stolicą na liście miast, z wysokimi kwotami niezapłaconego czynszu znajdować się powinny Kraków, Łódź, Wrocław i Poznań, to jednak okazuje się, że do pierwszej piątki trafiły dużo mniejsze miejscowości" - napisano w poniedziałkowym raporcie.

Elbląg jest drugim najbardziej zadłużonym miastem w Polsce - długi czynszowe przekraczają tu 21,2 mln zł. Kolejnymi miastami jest Legnica, której zaległości wynoszą 19,3 mln zł oraz Radom i Pabianice, zadłużone kolejno na 4,4 i 4,3 mln zł. Jak wskazują twórcy raportu, wynika to z aktywności spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz gmin, które zarządzają lokalami. "Nadal duża grupa spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych nie dyscyplinuje niesolidnych najemców poprzez współpracę z BIG-ami" - komentuje BIG.

 

Mniejszy dług

Z danych wynika, że ponad 82 proc. zaległości czynszowych należy do pojedynczych osób, 13 proc. do dwóch domowników, zaś 3 proc. jest wspólnym długiem trzech osób z rodziny. "Osoby pełnoletnie zameldowane z jednym lokalu, w chwili, gdy pojawia się zaległość zgromadzona za brak uregulowanych rachunków za czynsz, mogą wspólnie zostać wpisane przez spółdzielnie mieszkaniową do rejestru dłużników (oddzielnymi wpisami)" - wyjaśnia w informacji prasowej Biuro. Dodaje, że podobna sytuacja może spotkać kilku właścicieli zadłużonego mieszkania.

Jak jednak podkreśla Biuro, od prezentowanych 6 miesięcy temu danych ogólna kwota zadłużenia z tytułu czynszu dla Polski zmniejszyła się ze 139,5 do 130,3 mln zł. Spadek zaległości lokatorskich odnotowano w 11 województwach. Największy w kujawsko-pomorskim z 10,4 na 2,5 mln zł. Z kolei ponad dwukrotny wzrost zaległości odnotowano w woj. wielkopolskim (wzrost z 3,5 do 6,8 mln zł) oraz w lubuskim (z 1,3 do 4 mln zł).

Wystarczy nie zapłacić raz

Wśród rekordzistów z największymi długami znalazła się m.in. firma z Mazowsza, której dług za nieuregulowane rachunki za czynsz lub wynajem wynosi 3,7 mln zł. Z kolei najbardziej zadłużona osoba fizyczna ma zaległość wynoszącą 928 tys. zł.

Jak wskazują twórcy raportu, aby znaleźć się w rejestrze dłużników wystarczy nie zapłacić raz za miesięczny czynsz. Zgodnie z ustawą, do BIG może zostać wpisane zobowiązanie, gdy płatność opóźnia się o co najmniej 60 dni i wynosi co najmniej 200 zł w przypadku osób prywatnych i 500 zł, gdy mamy do czynienia z firmą.

 

Polak długo pracuje na nowe mieszkanie:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
GAPA X
Tam gdzie nie ma pracy i bieda największa długi rosną....Warmia i Mazury przodują a jeszcze zabiera się możliwość zarobienia zamykając wschodnią granicę - Brawo Wy - Rząd!
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
LanaKo
Raczej tam gdzie największe cwaniactwo. W Warszawie bezrobocie wynosi 3%, pensje o wiele wyższe niż w małych miejscowościach, a długów mają najwięcej.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
PiStoPO
Po co maja płacić jak mogą bez kosztów zaciągać kredyt kupiecki. Znam przypadki bardzo dobrze zarabiających, którzy nie płaca we Wspólnocie Mieszkaniowej czynszów ale co chwila zmieniają samochody lub jeżdżą na wakacje. Polak potrafi...
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane