• rozwiń
  • WIG20 2319.71 -0.23%
  • WIG30 2662.64 -0.26%
  • WIG 59738.56 -0.33%
  • sWIG80 11584.37 -0.50%
  • mWIG40 4033.33 -0.77%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

Będzie łatwiej dojechać w góry. "To ważny dzień dla całej Polski"

Węzeł w Poroninie gotowy. "Moment epokowy. Czekaliśmy niemal 20 lat" Odtwórz: Węzeł w Poroninie gotowy. "Moment epokowy. Czekaliśmy niemal 20 lat"
Węzeł w Poroninie gotowy. "Moment epokowy. Czekaliśmy niemal 20 lat" "Źródło: Fakty TVN"

Po dwóch latach prac otwarto węzeł drogowy w Poroninie. Powstały tu między innymi dwa mosty tunel i rondo. Dzięki inwestycji poprawi się dojazd popularną zakopianką pod Tatry. Na sobotę natomiast zaplanowano otwarcie nowego mostu w Białym Dunajcu w ciągu tej drogi.

- Zlikwidowaliśmy bardzo niebezpieczne skrzyżowanie. Z uwagi na skomplikowane skrzyżowanie drogi krajowej, czyli zakopianki, z drogą wojewódzką, drogami lokalny oraz torami kolejowymi często w tym miejscu tworzyły się korki i zdarzały się kolizje - zwracał uwagę dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Pałasiński.

- To była długo oczekiwana i technicznie skomplikowana inwestycja - dodał.

Budowa kosztowała około 50 milionów złotych.

Skrzyżowanie w Poroninie znajduje się przy połączeniu rzek Poroniec i Biały Dunajec, co skomplikowało przeprowadzenie tunelu. Ponieważ podziemna droga przebiega poniżej poziomu rzek, konieczna była budowa przepompowni, która w razie ulewnych opadów będzie odprowadzała wodę.

- To ważny dzień nie tylko dla Podhala, ale i dla całej Polski, bo tutaj przecież przyjeżdżają turyści z całego kraju i z zagranicy. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy święta i sylwestra zamierzają spędzić pod Tatrami. Teraz ostatni odcinek zakopianki będzie można przejechać komfortowo i bez stania w korkach - mówił wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Most w Białym Dunajcu

Na sobotę zaplanowano otwarcie dla ruchu mostu w Białym Dunajcu w ciągu zakopianki, którego budowa zaczęła się w marcu 2018 roku.

Nowy most w piątek pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe. Ma 58 metrów długości. Koszt tej inwestycji to 12 milionów złotych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
gen zdrady
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane