• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Będzie łatwiej dojechać w góry. "To ważny dzień dla całej Polski"

Węzeł w Poroninie gotowy. "Moment epokowy. Czekaliśmy niemal 20 lat" Odtwórz: Węzeł w Poroninie gotowy. "Moment epokowy. Czekaliśmy niemal 20 lat"
Węzeł w Poroninie gotowy. "Moment epokowy. Czekaliśmy niemal 20 lat" "Źródło: Fakty TVN"

Po dwóch latach prac otwarto węzeł drogowy w Poroninie. Powstały tu między innymi dwa mosty tunel i rondo. Dzięki inwestycji poprawi się dojazd popularną zakopianką pod Tatry. Na sobotę natomiast zaplanowano otwarcie nowego mostu w Białym Dunajcu w ciągu tej drogi.

- Zlikwidowaliśmy bardzo niebezpieczne skrzyżowanie. Z uwagi na skomplikowane skrzyżowanie drogi krajowej, czyli zakopianki, z drogą wojewódzką, drogami lokalny oraz torami kolejowymi często w tym miejscu tworzyły się korki i zdarzały się kolizje - zwracał uwagę dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Pałasiński.

- To była długo oczekiwana i technicznie skomplikowana inwestycja - dodał.

Budowa kosztowała około 50 milionów złotych.

Skrzyżowanie w Poroninie znajduje się przy połączeniu rzek Poroniec i Biały Dunajec, co skomplikowało przeprowadzenie tunelu. Ponieważ podziemna droga przebiega poniżej poziomu rzek, konieczna była budowa przepompowni, która w razie ulewnych opadów będzie odprowadzała wodę.

- To ważny dzień nie tylko dla Podhala, ale i dla całej Polski, bo tutaj przecież przyjeżdżają turyści z całego kraju i z zagranicy. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy święta i sylwestra zamierzają spędzić pod Tatrami. Teraz ostatni odcinek zakopianki będzie można przejechać komfortowo i bez stania w korkach - mówił wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Most w Białym Dunajcu

Na sobotę zaplanowano otwarcie dla ruchu mostu w Białym Dunajcu w ciągu zakopianki, którego budowa zaczęła się w marcu 2018 roku.

Nowy most w piątek pozytywnie przeszedł próby obciążeniowe. Ma 58 metrów długości. Koszt tej inwestycji to 12 milionów złotych.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane