• rozwiń

Od dziś zakaz wwozu owoców do Unii. Tylko pięć wyjątków

Truskawkowa rewolucja. Owoce będą zbierane na leżąco Odtwórz: Truskawkowa rewolucja. Owoce będą zbierane na leżąco
Truskawkowa rewolucja. Owoce będą zbierane na leżąco "Źródło: Fakty z zagranicy"

Turyści wracający z zagranicznych podróży spoza Unii Europejskiej od soboty nie mogą przywozić warzyw, nasion, kwiatów i niemal wszystkich rodzajów owoców. Zakaz to konsekwencja znowelizowanego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego.

Jak wyjaśnił Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, zmiana przepisów ma zwiększyć bezpieczeństwo fitosanitarne państw członkowskich. W przywożonych spoza Wspólnoty roślinach mogą się znajdować np. grzyby, bakterie, wirusy, na które nie są odporne rodzime gatunki. To z kolei może spowodować straty w plonach bądź nawet całkowicie zniszczyć rośliny.

Jak tłumaczy Inspektorat, "organizmy wywołujące choroby mogą być na roślinach obecne nawet wtedy, gdy objawów ich występowania nie widać gołym okiem". Dodał, że nowe prawo dotyczy również zasad urzędowej rejestracji, oceny zdrowotności oraz wydawania tzw. paszportów roślin.

Nowe przepisy odnoszą się również do osób prywatnych.

Tylko pięć typów owoców

Jak wyjaśnia Urząd Transportu Kolejowego (UTK), "wszystkie rośliny wwożone na teren Unii - za wyjątkiem wybranych owoców: ananasów, kokosów, durianów, bananów i daktyli - wymagają posiadania świadectwa fitosanitarnego wydanego przez urzędową służbę ochrony roślin państwa pochodzenia". Dodano, że dotyczy to także roślin przywożonych na własne potrzeby.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa podkreśla, że do Unii nie będzie można wwozić np. drzew liściastych przeznaczonych do sadzenia, w tym klonów, buków, głogów, jesionów, topól, wierzb i lip. 

"W praktyce osoby prywatne nie mogą po 14 grudnia wwozić żadnych owoców (poza 5-cioma wyżej wskazanymi gatunkami), warzyw, nasion przeznaczonych do siewu czy też kwiatów na własne potrzeby. Natomiast importerzy, sprowadzający towary roślinne w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (handel, przetwórstwo, produkcja rolniczy czy ogrodnicza), muszą spełnić określone obowiązki" - dodał Inspektorat.

"Uciążliwość mentalna"

W ocenie biotechnologa prof. Stanisława Karpińskiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie taki zakaz jest usprawiedliwiony. Podobne rozwiązania prawne są stosowane w innych krajach, np. Brazylii czy w Japonii i są restrykcyjnie przestrzegane - wskazał.

Wtóruje mu dr hab. Monika Bieniasz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. - Każdego dnia do służb zajmujących się inspekcją roślin na terenie Unii Europejskiej trafiają sygnały o nowych zagrożeniach, m.in. w postaci nieznanych do tej pory na tych terenach larw owadów czy grzybów, które zagrażają uprawianym tam roślinom - podkreśla dr hab. Bieniasz.

- Jesteśmy przyzwyczajeni do swobody. Lubimy przywieźć z dalekich wojaży dla swojej rodziny nietypowe owoce lub sadzonkę do zasadzenia na balkonie. Jednak wprowadzenie zakazu w ramach znowelizowanego rozporządzenia Unii Europejskiej ma uzasadnienie i wbrew pozorom nie jest wcale histeryczne" - mówi. Dodaje, że będzie to - jak mówi - głównie "uciążliwość mentalna".

Z badaczką zgadza się prof. Karpiński: - W erze globalizacji ma to swoje uzasadnienie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
JackPlacki
Nie będzie pomarańczy, jak za komuny.
 • 0
 • 6
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Tyberios
A teraz szokująca informacja, największymi producentami pomarańczy w okolicy są... Hiszpania i Włochy które zapewniają 80% pomarańczy na rynki Europejskie. Pozostałe 20% pochodzi z Portugalii, Grecji i Cypru. Więc nie ma powodu do strachu, nadal będą pomarańcze na święta.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zawrat
U nas już niedługo. PIS przeszedł do ofensywy, więc zapewne wkrótce wylecimy z Unii, a wtedy będzie można sprowadzać do nas wszystkie grzyby, wirusy i bakterie.
 • 5
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zdelegalizować myślistwo
domagam się wprowadzenia granic narodowych
 • 2
 • 7
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane