• rozwiń

Pełnomocnik premiera apeluje: jeśli znajdziecie takie oferty, proszę o sygnał

Drony w walce ze smogiem Odtwórz: Drony w walce ze smogiem
Drony w walce ze smogiem "Źródło: TVN Turbo"

Jeżeli ktoś oferuje sprzedaż tak zwanych kopciuchów, czyli pozaklasowych, nieekologicznych kotłów grzewczych, ten fakt można zgłosić mailowo do resortu przedsiębiorczości i technologii - informuje pełnomocnik premiera do spraw programu Czyste Powietrze Piotr Woźny.

"Dzisiaj od godz. 0.00 obowiązuje już ten zakaz sprzedaży kotłów niespełniających norm emisyjnych. Jeżeli znajdą Państwo gdzieś - w internecie czy w realu - oferty sprzedaży takich kotłów, to proszę o sygnał na czystepowietrze@mpit.gov.pl" - napisał w poniedziałek na Twitterze Woźny.

Dodał, że resort przekaże zbiorcze informacje na ten temat do UOKiK.

Do zgłaszania nieprawidłowości zachęca również Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Obchodzenie przepisów

Zgodnie z prawem od 1 lipca 2018 roku w Polsce nie można wprowadzać na rynek gorszych niż piątej klasy emisyjnej (najbardziej ekologicznych) domowych kotłów grzewczych. Jest to jeden z elementów walki ze smogiem. Rozporządzenie w tej sprawie było wzorowane na przepisach unijnej dyrektywy.

Wskazuje ona, że produkty muszą spełniać minimalne wymogi w zakresie efektywności energetycznej, przez co zmniejsza się negatywny wpływ na środowisko.

Z obserwacji resortu przedsiębiorczości i technologii oraz organizacji zajmujących się problemem smogu wynikało jednak, że przepisy kotłowe są obchodzone przez producentów i na rynek trafiają nadal nieekologiczne piece grzewcze, tzw. kopciuchy.

Wykorzystywane były wyjątki z rozporządzenia, a kiepskiej jakości piece węglowe trafiały pod strzechy jako kotły na ciepłą wodę użytkową bądź kotły na biomasę niedrzewną.

Dlatego też ministerstwo przygotowało nowelizację rozporządzenia kotłowego, która ma zamknąć wykorzystywane furtki. Zaczęła ona obowiązywać w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Deklaracja

Pod koniec lutego minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik premiera ds. Programu Czyste Powietrze Piotr Woźny, członek zarządu Allegro Damian Zapłata oraz Tom Ruhan, prokurent i general counsel Allegro, a także Piotr Siergiej z PAS podpisali wspólną deklarację dotyczącą współpracy w przeciwdziałaniu nielegalnemu obrotowi towarami zwiększającymi emisję szkodliwych pyłów do atmosfery.

Z danych MPiT wynika, że na polski rynek rocznie trafia około 200–250 tys. kotłów na paliwa stałe.

Dokładnych danych brakuje ze względu na duże rozproszenie rynku i "szarą strefę" w handlu takimi urządzeniami, którą ocenia się na 20-25 proc. rynku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Aigiler_
W każdym tzw. kopciuchu da się palić bez dymu ale trzeba chcieć i umieć. W Polsce nie ma ubóstwa energetycznego, jest tylko ubóstwo intelektualne.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Dariusz7cj8
Takie kotły powinny być konfiskowane przez odpowiednie służby u producentów i dystrybutorów w zamian za odszkodowanie w wysokości ceny złomu.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane