• rozwiń
  • WIG20 2146.21 -0.63%
  • WIG30 2427.42 -0.65%
  • WIG 56516.23 -0.67%
  • sWIG80 11469.78 +0.20%
  • mWIG40 3597.58 -0.88%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:19

Dostosuj

Temat: Gospodarka

W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa

Dlaczego Polacy popierają zakaz handlu, choć na Węgrzech się nie przyjął? Odtwórz: Dlaczego Polacy popierają zakaz handlu, choć na Węgrzech się nie przyjął?
Dlaczego Polacy popierają zakaz handlu, choć na Węgrzech się nie przyjął? "Źródło: TV24 BiS"

W najbliższą niedzielę 2 września będzie można zrobić zakupy. W przeciwieństwie do trzech kolejnych wrześniowych niedziel, kiedy sklepy będą zamknięte.

Zgodnie z ustawą handel w niedziele jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Z pewnymi wyjątkami.

Kiedy na zakupy?

We wrześniu, październiku i listopadzie Polacy będą mogli robić zakupy w pierwsze i ostatnie niedziele tych miesięcy, czyli 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada.

W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę - 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy.

Ograniczenie handlu

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Polacy zrobią zatem zakupy w 15 niedziel.

Od 1 stycznia 2020 roku ograniczenie handlu będzie jeszcze większe - zakaz handlu ma obowiązywać we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ponadto - jak zapisano w ustawie - w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy do godz. 14. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń.

Wysokie kary

Zakaz nie obowiązuje m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, placówkach pocztowych. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane