• rozwiń
  • WIG20 2316.55 +0.57%
  • WIG30 2666.50 +0.66%
  • WIG 59743.26 +0.44%
  • sWIG80 11613.13 -0.22%
  • mWIG40 4054.83 +0.45%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:36

Dostosuj

Temat: Niedziele wolne od handlu

Zakaz handlu w niedziele. Kowalczyk: nie wejdzie w życie od stycznia

Ile niedziel wolnych od handlu? Do sprawy wraca sejmowa komisja Odtwórz: Ile niedziel wolnych od handlu? Do sprawy wraca sejmowa komisja
Ile niedziel wolnych od handlu? Do sprawy wraca sejmowa komisja "Źródło: tvn24"

Ograniczenie handlu w niedziele raczej nie wejdzie w życie od stycznia 2018 roku - poinformował Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tym samym potwierdził ustalenia tvn24bis.pl z poniedziałku.

Zapytany o to jaki termin wejścia w życie ustawy dot. zakazu handlu w niedziele jest realny, Kowalczyk powiedział: "1 stycznia jest mało prawdopodobny". Minister dodał, że osobiście wolałby, żeby zakaz handlu obowiązywał we wszystkie niedziele.


Słowa ministra Kowalczyka oznaczają potwierdzenie ustaleń tvn24bis.pl. W poniedziałek 6 listopada pisaliśmy, że resort spraw zagranicznych przesłał do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny opinię dotyczącą zgodności projektowanej ustawy ograniczającej handel w niedzielę z unijnymi przepisami. Z dokumentu wynikało, że tak skonstruowane przepisy wymagałyby notyfikacji w Komisji Europejskiej. A to oznacza w praktyce, że nie będą mogły one obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.

Długa droga projektu

Obywatelski projekt wprowadzający ograniczenia w handlu w niedziele trafił do Sejmu jesienią zeszłego roku. Projekt autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność", zakładał ograniczenie handlu w niedziele w większości placówek handlowych.

Pod koniec października Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła projekt ustawy wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy.

Po poprawkach projekt zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła także katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele.

Co z PPK?

Kowalczyk powiedział, że również ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych nie wejdzie od początku 2018 r.

- 1 stycznia nie będzie możliwy, bo wymaga to przygotowania informatycznego i organizacyjnego, także jest na to potrzebne na pewno kilka miesięcy - powiedział.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane