• rozwiń

Niedziele bez handlu. Pięć najważniejszych informacji o zakazie

Pierwsza niedziela z zakazem handlu Odtwórz: Pierwsza niedziela z zakazem handlu
Pierwsza niedziela z zakazem handlu "Źródło: tvn24"

11 marca nie zrobimy zakupów w większości sklepów. Zaczyna obowiązywać ograniczenie handlu w niedziele. Zamknięte są supermarkety i dyskonty. Jednak są miejsca, gdzie zakaz nie obowiązuje. Oto najważniejsze informacje związane z ograniczeniem handlu w niedziele.

1. Pierwsza niedziela

W marcu w dwie niedziele z rzędu - drugą i trzecią - sklepy zostaną zamknięte. Najbliższe niedzielne zakupy będą możliwe 25 marca. Zgodnie z nowym prawem, w każdym miesiącu tego roku w dwie niedziele  - pierwszą i ostatnią w miesiącu - handel ma być dozwolony. W 2018 roku Polacy będą mogli zrobić zakupy w sumie w 21 niedziel.

2. Gdzie po zakupy?

Nowa ustawa dopuszcza odstępstwa, w przypadku których zakaz nie obowiązuje. Są to m.in. piekarnie, cukiernie, stacje benzynowe, kwiaciarnie. Możliwy ponadto będzie handel także w sklepach spożywczych, w których sprzedaż właściciel prowadzi "we własnym imieniu i na własny rachunek". Listę otwartych galerii handlowych, w których część lokali będzie otwarta w niedzielę można znaleźć TUTAJ.

3. Kontrole i kary

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała kontrole mające sprawdzić, czy faktycznie przestrzegane są przepisy dotyczące zakazu handlu.

W każdym powiecie, w niedziele objęte zakazem, wyznaczony inspektor pracy będzie pełnił dyżur. Telefonicznie będzie można zgłaszać do niego placówki, które wbrew zakazowi prowadzą handel.

Kontrolerzy PIP mogą nałożyć karę w wysokości co najmniej tysiąca złotych na osobę, która łamie zakaz handlu w niedziele. W skrajnych przypadkach, jeżeli w ocenie inspektora pracy skala naruszenia zakazu handlu jest poważna, będzie mógł on skierować do sądu wniosek o ukaranie grzywną, nawet do 100 tysięcy złotych.

4. Będą zwolnienia?

Przedstawiciele branży handlowej uważają, że zakaz handlu w niedziele doprowadzi do spadku obrotów i w konsekwencji do zwolnień pracowników. Odmienne zdanie na ten temat mają związkowcy z NSZZ "Solidarność", którzy byli inicjatorami przepisów ograniczających handel w niedziele. Uważają oni, że informacje o możliwych zwolnieniach są mocno przesadzone i podkreślają, że w związku z nowymi przepisami sieci handlowe szukają nowych pracowników, którzy obsłużyliby większy spodziewany ruch klientów w piątki i soboty.

5. Kolejny etap

W przyszłym roku ograniczenie handlu obejmie więcej niedziel. Od 2019 roku zakupy zrobimy w jedną niedzielę w miesiącu. Od 1 stycznia 2020 roku będzie zaś obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele w roku, z wyjątkiem siedmiu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
MCzopka
ted43, może po prostu zaproś znajomych do siebie i poczęstuj ich herbatą? PS te wolne niedziele to nie dla ciebie tylko dla tych co Ci musieli je podawać ;)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ted43
W kazda niedziele chodzilem z zona na male zakupy i spotykalismy sie zawsze ze znajomymi na herbacie to co zrobiono ,nieakceptujemy ,bedziemy zmuszeni wrocic do kosciola zeby sie spotkac po mszy ze znajomymi emeryci
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
bolotek
To straszne co teraz będzie,co zrobimy z pieniędzmi?
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
justyna4wtp
tak właśnie, koniec rajdów po galeriach. Jeździłem dziś i nigdy nie widziałem tylu ludzi na spacerach. Nie myślałem że to powiem ale jestem za wolnymi niedzielami. Może nie wszystkimi ale 2-ma. Jest tak jak powinno być - leniwie
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane