• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Niedziele bez handlu. Odpowiadamy na Wasze pytania

Zakaz handlu w niedziele. Wasze pytania o handel Odtwórz: Zakaz handlu w niedziele. Wasze pytania o handel
Zakaz handlu w niedziele. Wasze pytania o handel "Źródło: tvn24bis"

Już w marcu czekają nas pierwsze niedziele bez handlu. Co zmiany oznaczają dla klientów i przedsiębiorców? Odpowiadamy na pytania, jakie zostały skierowane do naszej redakcji.

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę. W związku z tym już marcu nie będziemy mogli zrobić zakupów, np. w supermarkecie. Zmiany przepisów rodzą wiele pytań, na które na antenie TVN24 starał się odpowiedzieć Paweł Blajer, dziennikarz TVN24.

Pytania i odpowiedzi

Pan Marcin zapytał o przypadek Warszawy i Katowic, gdzie przy dworcach znajdują się galerie handlowe i sklepy. - Rozumiem, że tych galerii zakaz nie dotyczy? - zapytał pan Marcin.

Paweł Blajer odpowiedział, że nie jest to takie oczywiste. - Bo na przykład w Krakowie jest tak, że dworzec jest zespolony z galerią, ale już w Warszawie dworzec centralny jest tylko połączony z galerią handlową. Jeśli zaś na samym dworcu jak na dworcu centralnym w Warszawie jest punkt handlowy, to on będzie mógł być otwarty, nawet jeśli sprzedaje się tam rzeczy, które nie są niezbędne podróżnym - mówił Paweł Blajer.

Z kolei pani Małgorzata zapytała, czy zakaz handlu dotyczy również małych przedsiębiorstw. - Czy, jako właścicielka małego butiku, również mnie dotyczy nowe prawo? - zapytała.

Paweł Blajer wyjaśnił, że jeśli w swoim butiku pani Małgorzata oferuje produkty, które są objęte wyjątkami, to zakaz jej nie dotyczy.

- Jeżeli nawet nie będzie objęta wyjątkiem, a będzie chciała prowadzić swoją sprzedaż i sama jako właściciel stanie za ladą, to też nie ma żadnego problemu, bo według przepisów handel może się odbywać pod warunkiem, że to sam właściciel staje za kasą - mówił Paweł Blajer.

Właściciel za ladą

Natomiast pan Bartek, prowadzący w galerii handlowej sklep o powierzchni 80 mkw. zapytał, czy może w niedzielę objętą zakazem otworzyć biznes i samemu stanąć za ladą.

- Problem jest w tym, czy i w jaki sposób dogada się on z właścicielami galerii handlowej, bo mogą oni bać się nowego prawa i całkiem zamknąć galerię handlową w niedzielę - powiedział Paweł Blajer. - Sam budynek może być otwarty, a restauracje i kina mogą być czynne, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, aby indywidualni przedsiębiorcy, którzy sami staną za kasą, mogli swój biznes otworzyć. Pan Bartek powinien jak najszybciej dogadać się z właścicielami galerii handlowej i dowiedzieć się, jak oni planują interpretować nowe przepisy - wyjaśnił Bartek.

Masz pytanie? Wyślij

Jeżeli masz wątpliwości związane z nowymi przepisami dotyczącymi ograniczenia handlu w niedzielę, to wyślij swoje pytanie na adres e-mail: kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane