• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-04-18 17:15

Dostosuj

Temat: Niedziele wolne od handlu

Niedziele bez handlu w 2018 roku. Sprawdź, kiedy nie zrobisz zakupów

Niedziele wolne od handlu w najbliższych miesiącach Odtwórz: Niedziele wolne od handlu w najbliższych miesiącach
Niedziele wolne od handlu w najbliższych miesiącach "Źródło: tvn24"

Najbliższa niedziela będzie pierwszą z zakazem handlu. W całym 2018 roku takich niedziel będzie łącznie 23. W niektórych miesiącach klienci nie zrobią zakupów w trzy, a nawet cztery niedziele w miesiącu. Szczegóły w naszym kalendarzu.

Zgodnie z nowym prawem w każdym miesiącu tego roku dwie niedziele będą handlowe - pierwsza i ostatnia. Oznacza to, że w 2018 roku Polacy będą mogli zrobić zakupy w 21 niedziel. Natomiast w 23 niedziele sklepy objęte zakazem będą zamknięte dla klientów.

Kiedy na zakupy?

W marcu zakupy mogliśmy zrobić w niedzielę 4 marca, kolejna niedziela z dozwolonym handlem przypada 25 marca. Jednak w kwietniu, w związku z Wielkanocą, tylko jedna niedziela będzie handlowa - 29 kwietnia.

W maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie Polacy będą mogli udać się na zakupy w pierwsze i ostatnie niedziele tych miesięcy - 6 i 27 maja, 3 i 24 czerwca, 1 i 29 lipca, 5 i 26 sierpnia, 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada.

W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę - 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy.

Kolejny etap

W 2019 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywać w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Od 2020 roku wyłączone z zakazu handlu będą jedynie: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Przypomnijmy, że ustawa zawiera cały katalog wyłączeń spod zakazu handlu.

W niedziele dozwolony jest handel m.in. w sklepach, w których przeważa działalność gastronomiczna; w piekarniach i cukierniach (w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi), na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w aptekach, placówkach pocztowych, w sklepach, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi czy kuponami gier.

Wyłączone spod zakazu są sklepy, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Co w  praktyce oznacza małe sklepiki osiedlowe, ale też franczyzobiorców działających pod logo znanych marek. Zakaz nie dotyczy także sklepów internetowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane