• rozwiń
  • WIG20 2319.03 -0.52%
  • WIG30 2664.78 -0.44%
  • WIG 59790.38 -0.36%
  • sWIG80 11641.05 +0.10%
  • mWIG40 4034.72 -0.24%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:54

Dostosuj

Widmo chaosu, kolejek i korków na ulicach. Duże obawy w sprawie zakazu handlu w niedziele

Ekspert o ograniczeniach w handlu: - Nikt w Europie nie próbował wprowadzać takiego rozwiązania Odtwórz: Ekspert o ograniczeniach w handlu: - Nikt w Europie nie próbował wprowadzać takiego rozwiązania
Ekspert o ograniczeniach w handlu: - Nikt w Europie nie próbował wprowadzać takiego rozwiązania "Źródło: TVN24 BiS"

76 proc. Polaków popiera propozycję zagwarantowania pracownikom dwóch wolnych niedziel w miesiącu bez konieczności wprowadzania zakazu handlu w jakiejkolwiek formie - wynika z badania firmy Kantar TNS. Z danych wynika, że w przypadku zakazu badani bardziej niż wzrostu cen obawiają się chaosu, korków i kolejek, z którymi będą musieli się zmierzyć w soboty.

Kantar TNS zapytał Polaków o opinię dotyczącą propozycji zakazu handlu w co drugą niedzielę.

"Największym poparciem Polaków – 76 proc. - cieszy się zapewnienie pracownikom handlu dwóch wolnych niedziel w miesiącu, bez konieczności wprowadzania zakazu handlu w jakiejkolwiek formie. Taka propozycja – zagwarantowania pracownikom dwóch wolnych niedziel poprzez odpowiednie zapisy w Kodeksie pracy – została przedstawiona minister (rodziny, pracy i polityki społecznej) Elżbiecie Rafalskiej przez polską branżę handlową już w czerwcu" - poinformował w czwartkowym komunikacie Kantar TNS.

Wśród tych 76 proc. za opowiedziało się 80 proc. kobiet i 72 proc. mężczyzn.

Obawy

Z badania wynika, że w przypadku wprowadzenia zakazu handlu w co drugą niedzielę badani, bardziej niż wzrostu cen na stacjach benzynowych czy w małych osiedlowych sklepach, "obawiają się chaosu, korków i kolejek, z którymi będą musieli się zmierzyć w soboty poprzedzające niedziele z zakazem handlu (51 proc.) oraz braku dostępu do kin, restauracji i usług zlokalizowanych w centrach handlowych (46 proc.)"

"Natomiast problematyczne - w równym stopniu co dezorientacja konsumentów - będzie zdaniem ankietowanych odebranie im możliwości wyboru formy spędzania wolnego czasu z rodziną w galeriach oraz utrudnienie robienia dużych, rodzinnych zakupów - 44 proc. badanych" - czytamy w komunikacie.

Ceny na stacjach

Ankietowani zwrócili uwagę na możliwość wzrostu cen w punktach wyjętych spod zakazu handlu. Jednak - ich zdaniem - będą one mniej uciążliwe, niż dezorganizacja czy brak dostępu do funkcjonalności centrów handlowych. "Wzrostu cen na stacjach benzynowych obawia się co trzecia osoba (35 proc.), w małych osiedlowych sklepach – 44 proc." - napisano.

Badanie zrealizowane 20–23 października 2017 r. metodą wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo na 1000-osobowej próbie mieszkańców Polski.

Zakaz handlu w Sejmie

W nocy ze środy na czwartek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Platforma Obywatelska oraz Nowoczesna są przeciw projektowi ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, a Polskie Stronnictwo Ludowe złożyło poprawki.

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność". Jego pierwotna wersja zakładała zakaz handlu w niedziele w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami.

PiS zaproponował w środę poprawki, które m.in etapowo ograniczają handel w niedziele. Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu mają być dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia, w 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele z pewnymi odstępstwami. Ponadto poprawki doprecyzują m.in. kwestię ograniczenia handlu na stacjach benzynowych, czy dworcach kolejowych. Projekt ustawy nie będzie podlegał notyfikacji w KE, bowiem jedna z poprawek wyłączy z tego zakazu sklepy internetowe.Kantar TNS zapytał Polaków o opinię dotyczącą propozycji zakazu handlu w co drugą niedzielę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane