• rozwiń

Jedyna taka niedziela w tym miesiącu

Petru zbiera podpisy. Chce przywrócenia handlu w niedziele Odtwórz: Petru zbiera podpisy. Chce przywrócenia handlu w niedziele
Petru zbiera podpisy. Chce przywrócenia handlu w niedziele "Źródło: tvn24"

W najbliższą niedzielę sklepy będą mogły być otwarte bez ograniczeń. W przyszłym miesiącu czekają nas dwie niedziele handlowe.

W kwietniu będziemy świętować Wielkanoc, a zgodnie z ustawą, w niedzielę ją poprzedzającą sklepy mogą być otwarte. Zakaz handlu nie będzie też obowiązywał tydzień po tym święcie, bo będzie to ostatnia niedziela kwietnia.

Rewolucji nie będzie?

Niedzielny zakaz handlu spotyka się ze sporą krytyką ze strony opozycji. Zbierane są nawet podpisy pod projektem ustawy w sprawie przywrócenia handlu w niedziele. Rząd też coraz uważniej przygląda się możliwości zmian w przepisach.

- Sprawdzamy, jak zamknięcie sklepów w niedziele wpływa na zachowania konsumenckie - podkreślała jeszcze kilka dni temu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na początku marca w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w sprawie ograniczenia handlu w niedziele jest zaplanowana debata na kierownictwie politycznym, na Radzie Ministrów, by omówić skutki społeczne i gospodarcze.

Wyjaśnił, że celem wprowadzenia zakazu było, aby małe sklepy rosły w siłę; tymczasem pierwsze analizy pokazują, że niekoniecznie tak się stało.

Zresztą już na najbliższym posiedzeniu rządu - 2 kwietnia - minister przedsiębiorczości i technologii zaprezentuje raport o handlu w niedziele. Jadwiga Emilewicz powiedziała w piątek portalowi gazeta.pl, że są to "bardzo optymistyczne i ciekawe dane", które "mocno polemizują z tymi, które są dzisiaj dostępne na rynku, a które są danymi zamawianymi przez sklepy wielkopowierzchniowe". Dodała też, iż "rewolucji w zakresie legislacyjnym nie będzie”.

Niedziele z zakazem handlu

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nią handel jest dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Od 2020 r. zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje, m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane