• rozwiń

Kradną dokumenty, hasła, podszywają się w sieci. Polacy o bezpieczeństwie danych

Kradną dokumenty, hasła, podszywają się w sieci. Polacy o bezpieczeństwie danych
Foto: Shutterstock Foto: Trzech na pięciu Polaków obawia się utraty dokumentu tożsamości

Aż 44 proc. Polaków w wieku 15-65 lat zetknęło się w swoim życiu z sytuacjami bezpośrednio bądź potencjalnie zagrażającymi bezpieczeństwu danych - wynika z badania Biura Informacji Kredytowej.

BIK zapytał Polaków o poczucie bezpieczeństwa związane z danymi osobowymi. Badanie zostało przeprowadzone na próbie tysiąca osób w listopadzie 2016 r. 44 proc. ankietowanych w wieku 15-65 lat doświadczyło jakiejkolwiek formy zagrożenia bezpieczeństwa danych w trakcie swojego życia.

Kradzież tożsamości

- Najczęściej były to zdarzenia powiązane z utratą dokumentów tożsamości - z ich zgubieniem (16 proc.) bądź kradzieżą (10 proc.). Co dziesiąty badany doświadczył próby podszycia się pod niego w sieci internetowej. Stosunkowo często wskazywano także na problemy związane z kradzieżą haseł do skrzynki mailowej, portali społecznościowych (9 proc.) - wyjaśnia Marcin Gozdek, dyrektor odpowiedzialny w BIK za rynek klientów detalicznych.

Badanie pokazuje, że co druga osoba słyszała doniesienia medialne związane z wyciekiem danych z bazy PESEL, a informacja o tym wywołała poczucie lęku i obawy o własne dane. 40 proc. badanych zadeklarowało, że informacja ta wpłynęła na ich zachowanie związane z ochroną tożsamości. 16 proc. badanych deklarowało zmianę swojej postawy, twierdząc, że aktualnie zwracają baczną uwagę na to, komu przekazują swoje dane lub wcale ich nie podają.

Ze statystyk wynika, że najbardziej narażeni na kradzież danych są mężczyźni, osoby o ponadprzeciętnych zarobkach oraz osoby z wyższym wykształceniem.

Jak przypomina BIK, 28 stycznia  obchodzimy Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych, ustanowiony przez Radę Europy, by przypominać o wartościach takich jak prawo do prywatności, zaufania i bezpieczeństwa. Dzień ten to przede wszystkim okazja do zwrócenia uwagi na kwestie związane z potrzebą stałego podnoszenia poziomu wiedzy w zakresie ochrony swoich danych osobowych.

Anna Streżyńska o bazie PESEL:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane