• rozwiń

Zagraniczny biznes sprawdza polskie firmy. Przez konflikt na Wschodzie

Zagraniczny biznes sprawdza polskie firmy. Przez konflikt na Wschodzie
Foto: fujitsu.com/media Foto: Najczęściej sprawdzali nasze przedsiębiorstwa Niemcy

W minionym roku zagraniczni przedsiębiorcy częściej pukali do wywiadowni z prośbą o raporty na temat polskich firm – informuje "Puls Biznesu".

Konflikt na Wschodzie przynosi żniwa wywiadowniom gospodarczym, które notują kilkudziesięcioprocentowy wzrost zapytań polskich firm o kontrahentów z zagranicy. Jednak również zagraniczni przedsiębiorcy zaczęli sprawdzać częściej nasze firmy.

Duży wzrost

Z danych wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska wynika, że w 2014 r. podmioty z zagranicy zweryfikowały ponad 124 tys. polskich firm pod względem ich kondycji finansowej i ryzyka współpracy. - W porównaniu z 2013 rokiem oznacza to wzrost o blisko 18 proc. - mówi Tomasz Starzyk z Bisnode.

Podobny wzrost odnotował InfoCredit. Natomiast w Coface liczba zamówień na sprawdzanie polskich firm przez przedsiębiorców w ciągu roku wzrosła aż o 44 proc.

Kto sprawdza?

Najczęściej sprawdzali nasze przedsiębiorstwa Niemcy. - Ogółem w minionym roku sprawdzili blisko 35 tys. polskich firm, co w porównaniu z ubiegłym rokiem stanowi wzrost o prawie 50 proc. - mówi Tomasz Starzyk. Intensywnie interesowała się nami również Wielka Brytania oraz USA. Dalej są Hiszpanie, Holendrzy, Włosi i Francuzi.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane