• rozwiń

Tajemniczy system w sklepach Żabka. Internauci zaniepokojeni, sieć odpowiada

Tajemniczy system w sklepach Żabka. Internauci zaniepokojeni, sieć odpowiada
Foto: Shutterstock Foto: System stosowany w sklepach Żabka rozgrzał internet do czerwoności

W sklepach Żabka wykorzystywana jest "aplikacja rozpoznająca twarz klientów" - zaalarmował jeden z użytkowników serwisu Wykop. Pod jego wpisem rozgorzała gorąca dyskusja, w której nie zabrakło oburzonych głosów o możliwej inwigilacji i nielegalnym zbieraniu danych o klientach. O sprawę zapytaliśmy przedstawicieli Żabki. Biuro prasowe sieci zapewnia, że choć program faktycznie jest testowany w niektórych sklepach, to klienci mogą czuć się całkowicie spokojni, bo służy on jedynie do celów statystycznych.

Na wykop.pl w środę pojawił wpis internauty, który twierdzi, że w sklepie Żabki widział aplikację rozpoznającą twarz klientów.

"Oto co można zobaczyć kiedy sklep Żabka jeszcze nie działa i przypadkiem na ekranie przy kasie została odpalona aplikacja rozpoznają twarz. Kamera ukryta jest przy skanerze kodów kreskowych. Podajesz kartę płatniczą i już twój profil z danymi osobowymi jest założony" - czytamy we wpisie (pisownia oryginalna - red.), który został opatrzony zdjęciem.

Wpis wywołał ożywioną dyskusję. "Pytanie co robią z tymi zdjęciami", "działa to również przy płaceniu gotówką czy tylko kartą?" -  to tylko niektóre pytania internautów, które się pod nim znalazły. Podobne pytania ze strony internautów znalazły się również na Facebooku firmy.

O wyjaśnienie całego zamieszania postanowiliśmy zatem zapytać przedstawicieli Żabki.

"System uwidoczniony na zdjęciu jest rzeczywiście testowany w sklepie sieci Żabka, ale wbrew spekulacjom pojawiającym się przy tej fotografii, zastosowane rozwiązanie w żaden sposób nie identyfikuje poszczególnych klientów" - możemy przeczytać w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.

Biuro prasowe sklepu zapewnia również, że "system nie zapisuje obrazu z kamery, nie korzysta także z danych pochodzących z innych źródeł (np. terminale płatnicze), ani nie współdziała z nimi".

Żabka wyjaśnia

Do czego zatem służy system? Jak wyjaśniają przedstawiciele Żabki, chodzi o prowadzenie statystyk.

"Jedyną funkcją jest określanie przybliżonego wieku i płci klientów bez wiązania tych danych z poszczególnymi osobami. W efekcie dane są zapisane jedynie w formie skumulowanych statystyk i jako takie, dają wiedzę o profilach grup klientów robiących zakupy o określonych porach dnia" - czytamy w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl. Jednocześnie biuro prasowe podkreśla, że system jest alternatywą dla podobnych badań realizowanych przez osoby reprezentujące firmy badawcze.

"Tego rodzaju statystyki pomagają w rozwoju oferty i komunikacji tak, aby odpowiadały na rzeczywiste potrzeby klientów. Jest to szczególnie ważne w związku z wprowadzaną właśnie nową koncepcją sklepu Żabka, która oprócz zmodyfikowanej identyfikacji wizualnej i komunikacji, bazuje na dostosowaniu produktów, usług i ich ekspozycji do potrzeb klientów" - dodano.

System jest testowany w sklepach wybranych spośród kilkudziesięciu działających w nowym formacie w całej Polsce. Sieć nie podała jednak o jaką liczbę sklepów dokładnie chodzi.

Sieć uspokaja

Biuro prasowe sklepu zapewnia również, że "klienci sklepów Żabka mogą być całkowicie spokojni o zachowanie ich prawa do anonimowości podczas realizowanych w naszej sieci zakupów".

"Nie ma mowy o naruszaniu czyichkolwiek praw w zakresie ochrony danych osobowych, a udokumentowany na zdjęciu system działa w pełnej zgodzie z obowiązującymi normami w tym zakresie" - czytamy w odpowiedzi, którą otrzymało tvn24bis.pl.

"Wszelkie działania, które podejmujemy, są nie tylko zgodne z prawem, ale również są realizowane z myślą o klientach i ich potrzebach. Dotyczy to również gromadzenia danych i sposobów i wykorzystywania" - podkreśla przedstawiciel Żabki.

Prywatność dzieci w sieci. Zobacz "Debatę kobiet" w TVN24BiS (08.12.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (32)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Leon775
Czy tego chcemy, czy nie to rozwiązanie jest legalne. Inne sieci korzystają z ludzi, którzy stoją przy wejściu i spisują nasz wygląd na kartce papieru. Najlepsze są jednak programy lojalnościowe bo za naszą zgodą sieci dowiadują się o nas najwięcej. Ale każdy ma wybór. Nie podoba się to nie kupuj i już.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
RozlozonyNaLopatki
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
saturn
Niech Zabka sie laskawie wysili, pojdzie do urzedu statystycznego,
poda kod pocztowy w ktorym ma sklep i poprosi o grupy wiekowe
miszkancow i pzecietne zarobki danej grupy wiekowej.
W przeciwnym razie Zabka zbankrutuje, bo to co robi jest nie legalne.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Jojo złodziej Waszych butów
pierwsze wdrożenia systemu opracowanego przez Ziobro i Kamińskiego do walki z "lewackim podziemiem". Teraz będą wiedzieli wszystko o ludziach w obszarach gdzie pojawiają się protesty
 • 2
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
VanitasVanitatum
Ale chamstwo. Po pierwsze ja chcę mieć świadomość o takich działaniach zanim wejdę do sklepu. Po drugie każdy powiniwn wyrażać zgodę. Nigdy więcej nie zrobię zakupów w tej chamskiej sieci!!
 • 8
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
HYDROLUX
"klienci mogą czuć się całkowicie spokojni, bo służy on jedynie do celów statystycznych" - kogo ŻABKA chce okłamać? Myśli, że klienci to niedouczone głąby?
 • 5
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane