• rozwiń
  • WIG20 2233.08 +0.31%
  • WIG30 2530.57 +0.28%
  • WIG 58712.76 +0.15%
  • sWIG80 11634.78 +0.41%
  • mWIG40 3747.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:19

Dostosuj

Temat: Niedziele wolne od handlu

Ministerstwo daje sobie więcej czasu na ocenę niedziel bez handlu

Emilewicz: rok 2018 był rekordowy dla sektora handlu detalicznego w każdym segmencie Odtwórz: Emilewicz: rok 2018 był rekordowy dla sektora handlu detalicznego w każdym segmencie
Emilewicz: rok 2018 był rekordowy dla sektora handlu detalicznego w każdym segmencie "Źródło: tvn24"

Wstępna ocena funkcjonowania zakazu handlu w niedzielę będzie możliwa po kilku miesiącach funkcjonowania ustawy - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie.

W czwartek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się robocze spotkanie dotyczące stosowania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Za wcześnie na ocenę

Uczestniczyli w nim m.in. wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, przedstawiciele partnerów społecznych (organizacji związkowych i pracodawców), a także organizacji branży handlowej.

Jak poinformował resort w komunikacie, rozmowy dotyczyły wątpliwości, które powstały na tle stosowania w praktyce niektórych regulacji ograniczających handel w niedziele oraz wyjątków, w których to ograniczenie nie obowiązuje.

Celem spotkania było także zapoznanie się z dotychczasowymi doświadczeniami związanymi ze stosowaniem przepisów ustawy po pierwszych tygodniach jej obowiązywania.

"(...) Obecnie jest przedwczesne dokonywanie oceny rozwiązań prawnych przyjętych w ustawie, a wstępna ocena jest możliwa dopiero po kilku miesiącach funkcjonowania przepisów ustawy" - napisano.

Następne spotkanie zostało zaplanowane na czerwiec, tak aby po dłuższym okresie obowiązywania ustawy można było omówić pojawiające się w tym czasie kwestie związane z jej stosowaniem.

Niedziele bez handlu

Ustawa przewiduje stopniowe wygaszanie handlu w niedziele.

Do końca 2018 r. zakaz nie będzie obowiązywać w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc.

Pierwsza niedziela bez handlu na podstawie nowych przepisów była 11 marca. W kwietniu zakupy będzie można zrobić tylko w ostatnią niedzielę - 29 kwietnia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane