• rozwiń

Temat: PKP

Spółka PKP planuje inwestycje. Wykorzysta kolejowe nieruchomości

Spółka PKP planuje inwestycje. Wykorzysta kolejowe nieruchomości
Foto: xci.pl Foto: W Bielsku Białej kolej zakłada budowę parku handlowego

Spółka Xcity Investment z grupy PKP do połowy roku udostępnia inwestorom memoranda informacyjne dla projektów deweloperskich przygotowywanych w całym kraju w oparciu o kolejowe nieruchomości – podało w poniedziałek biuro prasowe PKP SA.

Służby prasowe spółki uściśliły w ten sposób informacje przekazane podczas piątkowej konferencji prasowej w Katowicach. Wynikało z nich, że do połowy roku Xcity Investment chce do połowy br. mieć już wybranych inwestorów do konkretnych inwestycji. Według poniedziałkowej informacji wybór partnerów nastąpi później niż do końca I półrocza br.

Kolejowe nieruchomości

Deweloperska spółka z grupy PKP prowadzi m.in. kilkanaście postępowań dotyczących przedsięwzięć opartych o kolejowe nieruchomości w Bielsku-Białej, Chorzowie, Elblągu, Katowicach, Kłodzku, Kole, Koszalinie, Kutnie, Łowiczu, Oleśnicy, Skarżysku-Kamiennej i Warszawie. Zaproszenia do rokowań ogłoszono w tych postępowaniach w październiku ub. roku.

W poniedziałek biuro prasowe PKP zaznaczyło, że obecnie podmiotom zainteresowanym udziałem w tych przedsięwzięciach udostępniane są memoranda informacyjne dla poszczególnych projektów. Termin ich poboru mija 30 czerwca br.

Podmioty, które będą zainteresowane realizacją inwestycji oraz spełnią warunki formalne, zostaną zaproszone do kolejnego etapu postępowań, w którym ocenione zostaną m.in. przedstawione koncepcje zagospodarowania nieruchomości. Na ich podstawie zostaną wyłonieni inwestorzy, z którymi prowadzone będą dalsze negocjacje dotyczące projektu.

- Jest zainteresowanie wszystkimi projektami. Nie uruchamiamy projektów, na które nie ma zainteresowania – najpierw odbywają się wstępne spotkania z potencjalnymi inwestorami, którzy m.in. opowiadają o swoich oczekiwaniach. My to przekładamy na memorandum i dopiero wtedy ogłaszamy postępowanie - mówił w piątek dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w PKP SA Grzegorz Tomaszewski.

Jakie inwestycje?

W Katowicach przedstawiciele PKP opowiadali o przedsięwzięciach planowanych w woj. śląskim.

W Chorzowie na terenie 2,91 ha w rejonie ul. Towarowej (na wysokości dworca Chorzów Miasto, po drugiej stronie torów) przewidziano budowę kompleksu handlowego i biurowego wraz z hotelem – o łącznej powierzchni ok. 21 tys. m kw. i szacunkowej wartości 34 mln euro. Obecnie znajduje się tam bocznica ze składem wyrobów metalowych.

W Bielsku Białej na terenie 1,08 ha w rejonie ul. 3 Maja, między ul. Piastowską i Sienkiewicza (w bezpośrednim pobliżu dworca kolejowego) kolej zakłada budowę parku handlowego o powierzchni ok. 2 tys. m kw. i m.in. z miejscami parkingowymi - o szacunkowej wartości 3,2 mln euro.

W Katowicach na obecnym Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej (po południowej stronie dworca kolejowego) na powierzchni 0,32 ha planowana jest zabudowa komercyjna i biurowa – wraz z funkcją niewielkiego dworca kolejowego o łącznej powierzchni 4 tys. m kw. i szacunkowej wartości ok. 5 mln euro.

Jaka formuła?

Tomaszewski wyjaśniał w piątek, że projekty deweloperskie Xcity Investment prowadzone są według formuły, w której strona kolei wkłada do powoływanej z inwestorem spółki celowej teren i przy realizacji inwestycji zachowuje się raczej biernie – zachowując wpływ na kluczowe zagadnienia. Po realizacji inwestycji strony mogą np. zbyć swoje udziały.

W październiku ub. roku spółka Xcity Investment sygnalizowała, że do 2018 r. planuje zrealizować w całym kraju łącznie 40 projektów deweloperskich w oparciu o kolejowe nieruchomości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane