• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Najnowsze dane z gospodarki. "Niespodzianki nie ma"

Prezydent Duda o rozmowach gospodarczych w Davos Odtwórz: Prezydent Duda o rozmowach gospodarczych w Davos
Prezydent Duda o rozmowach gospodarczych w Davos "Źródło: tvn24"

Produkt Krajowy Brutto w czwartym kwartale 2018 roku wzrósł o 4,9 procenta licząc rok do roku wobec wzrostu na poziomie 5,1 procenta rok do roku w kwartale trzecim - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekiwali, że w IV kwartale 2018 r. gospodarka urosła o 4,8 proc. rok do roku. Pełne dane o PKB w czwartym kwartale GUS poda 28 lutego.

"Dojdzie do spowolnienia"

- Gospodarka rozwijała się szybko, niespodzianki nie ma - tak główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion Piotr Kuczyński skomentował dane GUS.

Ekspert podkreślił, że gospodarka rozwijała się szybko. A wynik poniżej 5 proc. to "żaden minus".

Według Kuczyńskiego w najbliższych kwartałach na pewno jednak zobaczymy jakieś spowolnienie.

- To jest nieuniknione, dlatego że widzimy spowolnienie u naszych partnerów zagranicznych. Bardzo poważne w Niemczech, a także spowolnienie w całej strefie euro. Również jeśli chodzi o świat globalne spowolnienie też już jest widoczne - zaznaczył.

Kuczyński ocenił jednak, że nadal będziemy mieć do czynienia ze wzrostem. - Najbardziej prawdopodobne jest to, że wzrost PKB będzie w okolicach 3-4 proc., plus/minus 0,1-0,3 pkt proc. Ale to wszystko zależy od tego, czy Chiny dogadają się ze Stanami Zjednoczonymi. Jak się dogadają, to będzie pewnie powyżej 4 proc., jeśli nie, to dużo poniżej 4 proc. - wskazał.

- Wszystko wisi teraz na globalnej koniunkturze, a ta z kolei zależy od kontaktów handlowych Stanów Zjednoczonych - podsumował.

Szybciej czy wolniej?

- Wydaje się, że dane za I kwartał 2019 będą kluczowe dla przewidzenia, czy będziemy mieli do czynienia z łagodnym spowolnieniem, jak dotąd miało to miejsce, czy może współwystępowanie słabej koniunktury w strefie euro, wygasającej konsumpcji gospodarstw domowych i kulejących inwestycji przedsiębiorstw, szybko wprowadzą nas w obszary głębokiego spowolnienia - zaznaczyła z kolei ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz.

- Istotną podpowiedź dostarczą też dane o źródłach PKB, które GUS opublikuje za dwa tygodnie - dodała.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane