• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Problem przedsiębiorców. Mają obowiązek, ale nie mogą się z niego wywiązać

Emilewicz: projekt o niższym ZUS dla małych firm został dopracowany Odtwórz: Emilewicz: projekt o niższym ZUS dla małych firm został dopracowany
Emilewicz: projekt o niższym ZUS dla małych firm został dopracowany "Źródło: tvn24"

Najmniejsi przedsiębiorcy do 26 lutego muszą drogą elektroniczną wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny. Problem w tym, że mogą to zrobić tylko na systemie Windows.

Najmniejsi przedsiębiorcy, czyli płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie a także prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze najpóźniej do 26 lutego tego roku muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT), który przesyła się wyłącznie elektronicznie.

Obowiązek wysyłki

Problem w tym, że aby to zrobić trzeba mieć system Windows. - Istnieje wiele firm, które nie używają Windowsa i pracują na komputerach Mac z systemem operacyjnym OS. Moja firma jest jedną z nich. Sytuacja jest chora, bo ministerstwo wprowadza obowiązek nie dając możliwości wywiązania się z niego części obywateli - alarmuje jeden z naszych czytelników pan Aleksander.

O to, w jaki sposób pan Aleksander i pozostali mikroprzedsiębiorcy, którzy nie korzystają z systemu Windows mogą wysłać JPK_VAT zapytaliśmy Ministerstwo Finansów. W odpowiedzi biuro prasowe resortu potwierdziło, że bezpłatna aplikacja e-mikrofirma działa tylko w systemie Windows, ale nie zdradziło, jak bez kupna dodatkowego oprogramowania spełnić nałożony w tym roku obowiązek.
Usłyszeliśmy, że wyjściem może być zainstalowanie aplikacji Klient JPK 2.0, która służy do konwersji i wysyłania JPK_VAT. Jednak działa ona tylko w systemach Windows i Linux.

Co zatem z przedsiębiorcami pracującymi na komputerach Mac z systemem operacyjnym OS? „Przy dalszych pracach nad aplikacją zostanie rozważona możliwość wykorzystania także innych systemów, w tym w szczególności Mac OS" - poinformowało biuro prasowe MF i wyjaśniło, że "przygotowując ułatwiające wywiązywanie się z obowiązków oprogramowanie miało na uwadze, że ponad 90 proc. użytkowników komputerów w Polsce korzysta z systemów operacyjnych Windows oraz Linux. Stąd decyzja, że to system Windows jest wspierany w pierwszej kolejności".

Co to jest JPK?

Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT) to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, ułatwiającym i standaryzującym przetwarzanie danych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane