• rozwiń

Kilkunastu celników w rękach CBA. Wystawiali Ukraińcom fikcyjne dokumenty

Wyłudzenia VAT. Temistokles Brodowski z CBA o zatrzymaniach Odtwórz: Wyłudzenia VAT. Temistokles Brodowski z CBA o zatrzymaniach
Wyłudzenia VAT. Temistokles Brodowski z CBA o zatrzymaniach "Źródło: CBA"

Agenci CBA z Rzeszowa zatrzymali 14 obecnych i byłych funkcjonariuszy Podkarpackiego Urzędu Celno–Skarbowego. Mieli wystawiać fikcyjne dokumenty zwrotu VAT osobom wjeżdżającym z Ukrainy na teren Unii Europejskiej.

Agenci CBA ustalili, że działający na terenie województwa podkarpackiego przedsiębiorcy wystawiali dokumenty zwrotu VAT dla podróżnych (Tax Free), w których poświadczali nieprawdę co do faktu sprzedaży towarów – albo w ogóle jej nie było, albo były to ilości znacznie mniejsze niż wpisane w deklaracje. Takie fikcyjne dokumenty Tax Free trafiały do odprawy celnej.

Potwierdzenie za łapówkę

Ustalenia CBA wskazują, że funkcjonariusze celni w zamian za łapówki potwierdzali rzekomy wywóz towarów poza obszar Unii Europejskiej. Jednorazowo mieli brać od obywateli Ukrainy za taką nielegalną przysługę do kilku tysięcy złotych. Obowiązywała tu niepisana stawka od 2 proc. do 3 proc. wartości wpisanej na deklaracji Tax Free.

Śledczy ustalili, że zatrzymani przez CBA pojedynczy funkcjonariusze celni mogli dokonać od kilkudziesięciu do nawet 200 takich odpraw za łapówki.

Zatrzymani przez CBA trafią do podkarpackiego wydziału Prokuratury Krajowej, gdzie usłyszą zarzuty.

Sprawa jest w toku, badane są kolejne wątki dotyczące uszczuplenia podatków i przestępczości transgranicznej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane