• rozwiń

Temat: Ubój rytualny

Związek gmin żydowskich usatysfakcjonowany wyrokiem TK

Związek gmin żydowskich usatysfakcjonowany wyrokiem TK
Foto: Alpha/CC BY-SA 2.0/http://de.wikipedia.org Foto: W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zakaz uboju rytualnego na potrzeby gmin żydowskich jest niezgodny z konstytucją

Związek gmin żydowskich jest usatysfakcjonowany orzeczeniem TK, który uznał, że zakaz uboju rytualnego jest niekonstytucyjny. Jesteśmy wdzięczni sędziom TK za podjęcie takiej decyzji w sprawie dla nas fundamentalnej - podkreślili przedstawiciele Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zakaz uboju rytualnego na potrzeby gmin żydowskich jest niezgodny z konstytucją. Wyrok był niejednogłośny, pięcioro sędziów złożyło zdania odrębne. "Ochronie zwierząt nie przysługuje pierwszeństwo przed postawieniami konstytucji gwarantującymi wolność religii" - uzasadniał TK.

Prawa niezagrożone

Przedstawiciele ZGWŻ w odczytanym dziennikarzom po wyroku oświadczeniu zaznaczyli, że "prawa społeczności żydowskiej w naszym kraju nie będą zagrożone" w odniesieniu do uboju rytualnego. "Wyrok TK pozwoli nam w pełni realizować obowiązki poszczególnych gmin wyznaniowych żydowskich" - podkreślili.

"Zdajemy sobie jednocześnie sprawę z tego, że w ostatnim czasie wokół uboju religijnego narosło wiele mitów i nieporozumień. Chcielibyśmy je wszystkie wyjaśnić, dlatego w najbliższym czasie planujemy podjęcie działań edukacyjnych i informacyjnych" - dodano w tym oświadczeniu.

Z kolei naczelny rabin RP Michael Schudrich powiedział dziennikarzom, że "jest dumny, że może żyć w kraju, gdzie wolność religijna jest szanowana".

Fundamentalna wartość

- Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że zrozumienie zwyczajów, obrzędów i tradycji innych narodów jest fundamentalną wartością dla państwa takiego jak Polska. Jesteśmy wdzięczni za zrozumienie i współistnienie - powiedział z kolei przewodniczący rady religijnej ZGWŻ Symc

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Niezbędny
Nic nie stoi na przeszkodzie by te praktyki robić w krajach o takiej kulturze - Polacy chętnie tam pojadą i będą przy tym pracować. Po głowie kołacze mi się historyczne zdarzenie i zastanawiam: kto jest Judaszem, kto katem i kto na krzyżu zawiśnie.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane