• rozwiń

Mało bawełny w bawełnie. Zaskakujące wyniki kontroli odzieży w polskich sklepach

Ubrania dostaną drugie życie. Nowy pomysł na użycie niechcianej odzieży Odtwórz: Ubrania dostaną drugie życie. Nowy pomysł na użycie niechcianej odzieży
Ubrania dostaną drugie życie. Nowy pomysł na użycie niechcianej odzieży "Źródło: TVN24 BiS"

Pogarsza się jakość i oznakowanie sprzedawanych ubrań - wynika z kontroli Inspekcji Handlowej, która w całej Polsce sprawdziła 361 przedsiębiorców: producentów, importerów, hurtownie oraz sklepy.

Kontrolerzy zbadali 2135 partii odzieży dla dzieci i dorosłych oraz obrusów i ścierek. W 34 proc. partii wykryli nieprawidłowości. Były to m.in. nieprawdziwe informacje na metkach, np. o wymiarach, użytych materiałach czy właściwościach. Uchybień było znacznie więcej niż rok wcześniej, gdy Inspekcja Handlowa zakwestionowała 26,5 proc. badanych ubrań i innych wyrobów.

Skład odzieży

Jeden ze sprzedawców zapewniał na etykiecie, że bluza uszyta jest w 100 proc. z bawełny. Badania laboratoryjne wykazały, że bawełny jest w niej niewiele ponad 50 proc., a reszta to poliester. Koszula męska miała być wykonana w 65 proc. z bawełny, a w 35 proc. z poliestru. Było dokładnie odwrotnie. Z obrusów sprzedawanych jako plamoodporne po praniu nie znikały zabrudzenia. Tak było w przypadku 25 partii ze zbadanych 34.

Najwięcej - ponad połowę - nieprawidłowości kontrolerzy znaleźli w produktach sprowadzonych spoza UE.

Większość przedsiębiorców dobrowolnie zastosowała się do zaleceń. Inspekcja nałożyła 7 mandatów karnych, przedstawiła 26 żądań usunięcia nieprawidłowości i wysłała 212 wystąpień pokontrolnych do dostawców.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane