• rozwiń

Pensje mocno w górę. "Niespodzianka"

Te kierunki studiów dają najlepsze zarobki Odtwórz: Te kierunki studiów dają najlepsze zarobki
Te kierunki studiów dają najlepsze zarobki "Źródło: TVN24 BiS"

Dobre wieści z rynku pracy. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2018 roku wyniosło 4.921,39 złotych, co oznacza wzrost rok do roku o 7,6 procent.

Wzrost był wyższy od oczekiwań analityków, którzy szacowali, że płace w przedsiębiorstwach pójdą w górę o 6,6 proc.

We wrześniu br. wzrost wynagrodzenia brutto ujęciu rocznym wyniósł 6,7 proc.

Zaległy deputat

Piotr Piękoś z banku Pekao podkreślił, że dane GUS na temat dynamiki wynagrodzeń w październiku były istotnie wyżej niż konsensus prognoz.

- W naszej opinii do wzrostu dynamiki płac przyczynił się głównie wzrost dynamiki wynagrodzeń w górnictwie na skutek wypłaty zaległego deputatu za 2016 r. w JSW. Czynnikiem wspierającym wzrost płac w przetwórstwie był z kolei pozytywny efekt kalendarzowy - dodał.

Ekonomista ocenił, że utrzymujące się braki kadrowe sprzyjają presji na wzrost płac. Zwrócił jednak uwagę, że w średnim terminie oczekiwane jest lekkie spowolnienie wzrostu wynagrodzeń, co wynikać będzie z hamującego wzrostu gospodarczego i rosnących pozapłacowych kosztów pracy (Pracownicze Plany Kapitałowe).

Piękoś dodał, że w przypadku rocznej dynamiki zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, to dane były zgodne z oczekiwaniami. - W ujęciu miesięcznym liczba etatów zanotowała wzrost o ok. 2 tys. wobec wzrostu o 5 tys. w październiku przed rokiem, co jest z jednej strony pozytywnym sygnałem po ostatnich dwóch miesiącach spadków, jednakże z drugiej strony wpisuje się w średnioterminowy scenariusz wyhamowywania wzrostu zatrudnienia - wskazał.

Ekonomista dodał, że poniedziałkowe dane GUS przekładają się na wzrost dynamiki realnego funduszu płac w październiku do 9,0 proc. rdr z 8,1 proc. rdr we wrześniu. Dynamika funduszu płac pozostaje wysoka, potwierdzając utrzymujące się wsparcie ze strony rynku pracy dla siły nabywczej gospodarstw domowych i tym samym krajowej konsumpcji prywatnej - podsumował ekspert.

"Niespodzianka"

Analitycy mBanku napisali w komentarzu, że "niespodzianka w październiku nie zmienia ogólnych perspektyw wzrostu płac".

"O ile zdecydowana większość danych wskazuje na utrzymanie niedoborów pracowników na niezmienionym poziomie, o tyle wygasający popyt na pracę i wyraźne oznaki słabnięcia postrzeganej / prognozowanej presji płacowej sugerują kontynuację (w najbardziej optymistycznym przypadku) trendu bocznego w dynamice wynagrodzeń" - czytamy.

"Nieco większą przestrzeń do wzrostów wynagrodzeń widać w sektorach nieobjętych miesięczną statystyką sektora przedsiębiorstw, tj. w administracji publicznej i usługach publicznych, te podwyżki jednak zrealizują się w większości w 2019 roku." - dodano.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane