• rozwiń

Średnia to ponad pięć tysięcy miesięcznie. Jaka jest prawda o zarobkach w Polsce?

Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak GUS je wylicza? Odtwórz: Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak GUS je wylicza?
Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak GUS je wylicza? "Źródło: TVN24BiS /"

5182,43 złotego - tyle wyniosło przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w ubiegłym miesiącu. Podawane przez Główny Urząd Statyczny dane nie obrazują jednak pełnej sytuacji na rynku pracy.

We wtorek Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Według nich średnie wynagrodzenie brutto w lipcu 2019 roku wyniosło 5182,43 złotego. Warto jednak pamiętać, że podawane przez GUS dane to tylko wskaźnik statystyczny i nie obrazują sytuacji na całym rynku pracy.

Co bierze pod uwagę GUS?

Prezentowane przez GUS co miesiąc dane dotyczą bowiem tylko firm zatrudniających powyżej dziewięciu pracowników. Statystyka pomija na przykład najmniejsze firmy, w których pracuje wielu Polaków. Podawane przez urząd informacje dotyczą tylko 6,2 miliona pracowników. W naszym kraju pracuje ogółem 16,3 miliona osób.

Badanie GUS obejmuje też tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, że w danych urzędu nie są uwzględniane zarobki osób pracujących na przykład na umowie o dzieło, czy umowie zleceniu.

Musimy również pamiętać, że statystyka prezentuje wynagrodzenia brutto. Przeciętne wynagrodzenie netto, czyli "na rękę", wynosi już w lipcu mniej - 3677,44 złotego.

Dane o przeciętnym wynagrodzeniu ukazują też średnią arytmetyczną, która może być zniekształcona przez garstkę najlepiej zarabiających pracowników. Przykładowo, jeżeli prezes danej firmy zarabia 50 tysięcy złotych, a pozostałych dziewięciu zatrudnionych po 2,5 tysiąca złotych, to średnia zarobków w tym przedsiębiorstwie wynosi 7250 złotych.

Główny Urząd Statystyczny co dwa lata publikuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń w Polsce. Według danych opublikowanych pod koniec 2017 roku, najczęściej występującym wynagrodzeniem (dominanta) w październiku 2016 roku była kwota 2074,03 złotego, czyli 1511,61 złotego netto (na rękę).

Po co więc potrzebne są nam dane o średnim wynagrodzeniu? To wskaźnik pokazujący trendy w gospodarce, na podstawie którego obliczana jest też wartość wielu składek i świadczeń.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zeropięcsetstodziewięćset
zła odpowiedź na pytanie po co dane średniej płacy (to żaden trend - nadal mediana jest bardziej sensownym wskaźnikiem) - poprawna to taka, że pasuje politykom do manipulowania wyborcami
  • 4
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
paptom1
to tak jakby mierzyc przyrodzenie od kosci ogonowej
  • 6
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
turwal
Masz rację.Zmierzyłem i od razu mam lepszy humor.
Sąsiadka też się ucieszyła.
ciekawe jak zareaguje żona.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane