• rozwiń

Temat: Poradnik tvn24bis.pl

Kończy ci się ważność dowodu osobistego? Sprawdź, co musisz zrobić

MSWiA: Testowe e-dowody zjechały z taśmy Odtwórz: MSWiA: Testowe e-dowody zjechały z taśmy
MSWiA: Testowe e-dowody zjechały z taśmy "Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji"

Zbliżają się twoje osiemnaste urodziny, ważność twojego dowodu się kończy, a może po prostu chcesz mieć nowy e-dowód? Jest kilka sposobów na wymianę dowodu osobistego. Jak złożyć wniosek w urzędzie, a jak przez internet? Co należy przygotować? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące wymiany dowodu osobistego.

Wyrobienie dowodu osobistego – kiedy musisz to zrobić?

Dowód osobisty należy wyrobić w kilku przypadkach.

Swój pierwszy dowód muszą wyrobić osoby, które ukończą 18 lat. O nowy dokument muszą też zadbać osoby, którym zmieniły się dane osobowe, na przykład nazwisko. Jest to również konieczne w przypadku zmiany wyglądu, na przykład w wyniku operacji plastycznej. Nowy dowód trzeba wyrobić także w przypadku zgubienia, zniszczenia, skradzenia lub po prostu utraty ważności obecnego dokumentu. Wniosek możesz także złożyć, jeżeli chcesz mieć nowy e-dowód.

Co ważne, wniosek o wymianę dowodu osobistego trzeba musisz złożyć co najmniej 30 dni przed upływem jego terminu ważności.

Nie jest wymagana natomiast wymiana dowodu osobistego w przypadku nowego adresu zameldowania, czy zmiany nazwy urzędu, w którym wydano dokument.

Wymiana dowodu osobistego - jak złożyć wniosek

Wniosek możesz złożyć w dowolnym urzędzie gminy – miejsce twojego zameldowanie nie ma znaczenia. Po wszystkim otrzymasz specjalne potwierdzenie.

WNIOSEK O WYDANIE DOWODU OSOBISTEGO

Jeżeli chcesz mieć w swoim e-dowodzenie podpis osobisty, możesz zaznaczyć to we wniosku.

Należy natomiast przygotować kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym. Fotografia musi jednak spełnić pewne wymagania – przede wszystkim powinna być aktualna, zrobiona maksymalnie sześć miesięcy przed złożeniem wniosku. Na zdjęciu nie można mieć też rzeczy, które utrudniają rozpoznanie, w tym nakrycia głowy, czy okularów z ciemnymi szkłami. Zdjęcie powinno też przedstawiać całą głowę oraz górną część barków. Twarz musi zajmować od 70 do 80 proc. fotografii.

Jeżeli posiadasz swój dotychczasowy dowód osobisty lub paszport także go przygotuj.

Wymiana dowodu przez internet krok po kroku

Wniosek o dowód osobisty możesz złożyć także przez internet – aby to zrobić musisz posiadać profil zaufany, podpis kwalifikowany lub e-dowód. W tym przypadku musisz przygotować zdjęcie w formie elektronicznej, a także odpowiednie loginy i hasła.

1. Najpierw musisz kliknąć tutaj.

2. Po wykonaniu tej czynności zostaniesz przeniesiony na stronę login.gov.pl. Zaloguj się.

3. Następnie wskaż powód ubiegania się o dowód.

4. Teraz musisz wybrać miejsce odbioru dowodu.

5. Potem musisz wskazać, czy chcesz mieć podpis osobisty.

6. Musisz teraz dołączyć zdjęcie.

7. Teraz powinieneś sprawdzić, czy wszystkie wskazane przez ciebie dane są poprawne.

8. Gdy już to zrobisz, uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Ważne jest, by we wniosku znalazł się prawidłowy adres e-mail. To na niego zostanie bowiem przesłany numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym będzie można odebrać dokument.

9. Po tym jak już zakończysz wypełnianie formularza, zostaniesz przekierowany do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl. Teraz podpisz wniosek elektronicznie za pomocą podpisu zaufanego, e-dowodu, lub certyfikatu kwalifikowanego.

10. Wniosek jest już gotowy.

Na nowy dowód osobisty będziesz czekać maksymalnie miesiąc. W szczególnych przypadkach termin może się jednak wydłużyć. W razie konieczności poinformuje cię o tym urzędnik.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane