• rozwiń

30 osób zatrzymanych. Trzy usłyszały zarzut "zbrodni VAT-owskiej"

CBŚP zatrzymało 30 osób. Trzy usłyszały zarzut zbrodni VAT-owskiej Odtwórz: CBŚP zatrzymało 30 osób. Trzy usłyszały zarzut zbrodni VAT-owskiej
CBŚP zatrzymało 30 osób. Trzy usłyszały zarzut zbrodni VAT-owskiej "Źródło: tvn24"

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 30 osób podejrzanych m.in. o udział w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych i wyłudzenia podatku VAT. Trzy osoby usłyszały zarzut tak zwanej zbrodni VAT-owskiej, za co grozi im do 25 lat pozbawienia wolności.

Rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz poinformowała, że do zatrzymań 30 osób doszło w związku z dwoma odrębnymi postępowaniami prowadzonymi przez prokuratury w Rzeszowie oraz w Bydgoszczy.

Pozorowany obrót

Pierwszą realizację funkcjonariusze z Rzeszowa przeprowadzili wspólnie z Podkarpackim Urzędem Celno-Skarbowym w Przemyślu.

- W efekcie tych działań zatrzymano 16 osób. W Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT oraz prania pieniędzy. Jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą oraz popełnienie tzw. zbrodni VAT-owskiej, polegającej na wystawieniu nierzetelnych faktur VAT na kwotę prawie 13 mln zł – podała kom. Jurkiewicz i przypomniała, że przestępstwo to jest zagrożone karą od 5 do nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Jak wyjaśnia CBŚP, przestępstwa dokonywane przez grupę opierały się na "pozorowanym obrocie proszkiem do drukarek 3D". Oryginalny produkt kosztuje około 9,5 tys. zł za puszkę, a przestępcy mieli umieszczać w pudełkach mieszaninę tytanu i "sprzedawać" towar zagranicznym przedsiębiorstwom.

- Dla uwiarygodnienia obrotu towarem członkowie grupy wystawiali oraz posługiwali się nierzetelnymi fakturami VAT oraz dokumentami TaxFree w zakresie kupna i sprzedaży tego proszku – wyjaśniła kom. Jurkiewicz. W ten sposób grupa wyłudziła nienależny jej zwrot podatku na kwotę ponad 13 mln złotych. W wyniku działań podkarpackiej skarbówki został wstrzymany zwrot podatku na kolejny milion złotych.

Nawet 150 firm

CBŚP zatrzymało także 14 osób w śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy. W działaniach brało udział około 160 funkcjonariuszy z zarządów CBŚP w całym kraju, komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy, komend powiatowych w Łosicach i Złotowie oraz funkcjonariusze z urzędu celno-skarbowego w Toruniu.

- Przeszukano blisko sto obiektów w tym domy, siedziby firm i inne pomieszczenia użytkowane przez podejrzanych – poinformowała kom. Jurkiewicz. Działania prowadzone były na terenie województw mazowieckiego, śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Policja zabezpieczyła liczne dokumenty, nośniki pamięci, telefony komórkowe oraz komputery, które mogą stanowić materiał dowodowy w tej sprawie.

CBŚP podało, że grupa działała w 2018 roku, a jej członkowie mieli zajmować się "wprowadzaniem do obrotu prawnego poświadczających nieprawdę i nierzetelnych faktur VAT dotyczących rzekomego obrotu różnego rodzaju towarami oraz usługami". Według ustaleń śledczych działania miały służyć "kupowaniu kosztów", dzięki którym odbiorcy faktur mogli nielegalnie obniżać należny podatek.

- W proceder może być zamieszanych nawet 150 firm. Z zebranego materiału wynika, że wystawiono w ten sposób blisko 5 tysięcy faktur na łączną kwotę ponad 63 mln złotych – poinformowała kom. Jurkiewicz.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa, prania pieniędzy i podrabiania dokumentów.

- Wśród zatrzymanych znajdują się dwie osoby podejrzane o "zbrodnie VAT-owskie" – dodała rzeczniczka CBŚP. Policja ustala, jaki majątek zgromadziły osoby podejrzane w obu śledztwach "w celu zabezpieczenia go na poczet przyszłych kar".Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zdzichkom1
grupa działała w 2018 roku a przeciez pis uszczelnił wszystko
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane