• rozwiń

Kluczowe linie kolejowe dla superlotniska. Rząd przyjął listę

Wild: CPK do 2027 to bardzo ambitny harmonogram Odtwórz: Wild: CPK do 2027 to bardzo ambitny harmonogram
Wild: CPK do 2027 to bardzo ambitny harmonogram "Źródło: TVN24 BiS"

Rząd przyjął w poniedziałek wykaz linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Opracowanie to ma umożliwić między innymi sprawniejszą realizację inwestycji kolejowych w ramach planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Rada Ministrów przyjęła nowelizację rozporządzenia w tej sprawie. Przygotował ją pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild.

Sieć linii kolejowych

"Państwo polskie zobowiązało się do realizacji systemu komunikacyjnego wskazanego w koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Koncepcja ta określa m.in. sieć linii kolejowych (planowanych do budowy i istniejących), które stanowić będą szkielet systemu transportowego kraju, zapewniający pasażerom dostęp do systemu transportu dalekobieżnego, w tym bezpośredni dojazd do CPK i Warszawy" - czytamy w komunikacie CIR.

W rozporządzeniu doprecyzowano opisaną w koncepcji CPK sieć linii. Określono ich numery, nazwy, przybliżoną długość. Wyznaczono też linie o znaczeniu państwowym – ze względu na ich znaczenie gospodarcze i dla spójności sieci kolejowej.

"Realizacja komponentu kolejowego CPK stanowi podstawowy element przedsięwzięcia pozwalający na skomunikowanie nowego portu lotniczego z Warszawą i Łodzią oraz stworzenie ogólnokrajowego systemu międzyregionalnych kolejowych przewozów pasażerskich, obejmujących wszystkie regiony kraju, którego głównym węzłem będzie CPK" - napisano.

SPRAWDŹ WYKAZ LINII KOLEJOWYCH

Z Warszawy do CPK w 15 minut

Połączenie CPK z Warszawą i Łodzią ma zostać zrealizowane poprzez budowę nowej linii kolejowej dużych prędkości. Ze stolicy na nowe lotnisko mamy dojechać w ok. 15 minut, a z Łodzi w ok. 25 minut.

"W węźle kolejowym CPK będą odgałęziały się linie kolejowe w kierunku Płocka i Gdańska oraz Centralnej Magistrali Kolejowej obsługującej m.in. Katowice i Kraków. Nowe linie kolejowe na przecięciach z istniejącymi liniami zostaną wyposażone w łącznice, zapewniając możliwość obsługi CPK również pociągami podmiejskimi i regionalnymi oraz elastyczność w wyznaczaniu tras pociągów. Umożliwi to skierowanie przez CPK większości pociągów międzyregionalnych wyjeżdżających z Warszawy w kierunku zachodnim, zapewniając skomunikowanie CPK z pozostałymi regionami kraju" - tłumaczy CIR. W bezpośredniej bliskości terminala lotniczego ma powstać dworzec kolejowy.

Dalsze etapy prac - jak czytamy w komunikacie - mają pozwolić na poprawę skomunikowania CPK ze wszystkimi regionami kraju przez budowę nowych elementów sieci kolejowej.

"Planuje się uzyskanie połączenia CPK z każdą z głównych aglomeracji Polski w czasie do 2,5 godziny w tzw. etapie pierwszym oraz docelowo w tzw. etapie drugim – w czasie do 2 godzin" - czytamy.

Centralny Port Komunikacyjny

Centralny Port Komunikacyjny - według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną - węzłem przesiadkowym zlokalizowanym między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. CPK zakłada intensywny rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju.

37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów, ma powstać Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko będzie mogło być rozbudowane do przepustowości ok. 100 mln ludzi. Do końca 2019 r. mają się zakończyć prace przygotowawcze, a sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Michał800
Na Okęcie dojadę komunikacją miejską za 4,40 a zajmie mi to ok 30 minut.
Za 3,40 dojadę na Dworzec Centralny skąd ponoć dalej 15 minut kolejami szybkich prędkości czyli Pendolino. I teraz najważniejsze pytanie ile będzie kosztował bilet bo wg cennika PKP Z centralnej na Wschodnią kosztuje 48zł w 2 klasie a to tylko 5km.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
formularz
temat lotniska to inna bajka, poprawa predkosci i skrocenie czasu przejazdu pociagow Koszalin/Gdansk-Wroclaw do 4h, wow podroz marzenie :) moze dozyje tego dnia na torach :D
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane