• rozwiń

Dłuższy wyjazd za granicę. Ministerstwo przypomina o obowiązku

Ruszyła obowiązkowa rejestracja na Wyspach. Odtwórz: Ruszyła obowiązkowa rejestracja na Wyspach.
Ruszyła obowiązkowa rejestracja na Wyspach. "Źródło: Fakty TVN"

Osoby, które opuszczają Polskę na dłużej niż pół roku, muszą zgłosić swój wyjazd - zwraca uwagę Ministerstwo Cyfryzacji. Jak wskazano, taki obowiązek nakłada na nas ustawa o ewidencji ludności.

Resort w komunikacie podał, by zgłosić swój wyjazd najpóźniej w dniu, w którym opuszczamy kraj.

"Zdajemy sobie sprawę, że każdy dłuższy wyjazd to także sporo formalności. Dlatego na tyle, na ile jest to możliwe, staramy się je ograniczać do minimum. Wyjazd za granicę można zgłosić choćby z wiozącej nas na lotnisko taksówki. Jedyne czego potrzebujemy to internet i Profil Zaufany" - powiedział, cytowany w komunikacie, minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak to zrobić?

Jak tłumaczą przedstawiciele MC, aby zgłosić wyjazd należy wejść na stronę stronę obywatel.gov.pl i wybrać e-usługę "Zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej". Następnie należy kliknąć "Załatw sprawę", a system przeniesienie nas na stronę Profilu Zaufanego.

Po tym jak zalogujemy się na nasze konto, system z powrotem przeniesie nas na platformę ePUAP. Do wypełnienia pozostaje formularz, który kierujemy do urzędu gminy, na terenie której mieszkamy. Po wypełnieniu formularza klikamy "Dalej", a potem "Podpisz". Po wysłaniu formularza otrzymamy urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Usługa jest bezpłatna i - zgodnie z zapewnieniami resortu - urzędnik od razu przyjmie nasze zgłoszenie.

Co ważne, ministerstwo przypomina, że w ciągu 30 dni - licząc od dnia przybycia - mamy obowiązek zgłoszenia powrotu do kraju.

Tak jak w przypadku zgłoszenia wyjazdu - można zrobić to bezpłatnie na stronie obywatel.gov.pl.

Profil Zaufany

Profil Zaufany najszybciej można założyć na stronie banku. Druga opcja, to wypełnienie formularza online, po czym (w ciągu 14 dni) udanie się do jednego z 1500 punktów potwierdzających i tam sfinalizowanie tego procesu.

Profil Zaufany jest potrzebny po to, w trakcie załatwiania online spraw urzędowych "bezpiecznie i pewnie identyfikować się w internecie". Dzięki niemu można podpisać na przykład pismo do urzędu czy złożycie wniosek o nowe dokumenty. Co ważne, można to zrobić także będąc za granicą.

Jedynym warunkiem jest posiadanie polskiego numeru telefonu. Jest on niezbędny, by otrzymać SMS-a z kodem autoryzacyjnym, który jest gwarancją bezpieczeństwa transakcji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zajadacz
A jak nie wiem ile będę za granicą? To też mam zgłosić opuszczając kraj, że być może będę dłużej niż pół roku? To może każdy ma profilaktycznie zgłaszać, bo może zostać dłużej? Chory przepis i tyle. No ale właściciel niewolnika (czyli państwo polskie) musi wiedzieć wszystko o swoim niewolniku.
  • 5
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
MonkeyPol
Po co? Żebyście mogli legalnie kontrolowac i okradać polaków którzy wyjechali za chlebem? Nie ma takiej opcji. Prędzej zrzekł sie obywatelstwa jak was dopuszcze do mojego konta i danych. Ojczyzna jest tu gdzie o ciebie dbają i się troszczą a nie gdzie okradają.
  • 8
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane