• rozwiń

Przepisy o wycince drzew do zmiany. Projekt wraca do Sejmu

Komisja za zmianami PiS w ustawie o wycince drzew Odtwórz: Komisja za zmianami PiS w ustawie o wycince drzew
Komisja za zmianami PiS w ustawie o wycince drzew "Źródło: tvn24"

Senat w czwartek zaproponował poprawki do poselskiej noweli ustawy o ochronie przyrody. Zaproponował między innymi wydłużenie z 14 do 21 dni czasu, który przedstawiciel gminy będzie miał na oględziny działki, po zgłoszeniu chęci wycinki drzew.

Uchwałę wraz z poprawkami poparło 60 senatorów, jeden był przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi ponownie pod obrady Sejmu.

Jakie poprawki?

Senatorowie w czwartek poparli kilka poprawek do nowelizacji. Jedna z nich wydłuża termin, w jakim urzędnik gminny miałby dokonać oględzin działki po zgłoszeniu chęci wycinki przez właściciela nieruchomości. Zgodnie z propozycją Senatu ten termin ma wynosić 21 dni, a nie 14, jak jest w nowelizacji. Po dokonaniu oględzin gmina będzie miała kolejne 14 dni na wyrażenie ewentualnego sprzeciwu wobec wycinki. Brak sprzeciwu oznaczać ma tzw. milczącą zgodę na przeprowadzenie wycinki.

Przewodniczący senackiej komisji środowiska senator Zdzisław Pupa (PiS) w rozmowie z PAP wyjaśnił, że kolejna poprawka, która zyskała akceptację senatorów, zmienia wymiary drzewa, które będzie można usunąć bez zezwolenia. Zgodnie z tą propozycją nie trzeba będzie uzyskiwać zezwolenia na wycięcie topoli, wierzby, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, jeśli obwód ich pnia na wysokości 5 cm nie będzie przekraczał 80 cm. W przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistego ten obwód nie będzie mógł przekraczać 65 cm, a w przypadku pozostałych gatunków drzew - 50 cm.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Yaspi
Utrudnienia w wycinaniu własnych drzew skutkuje tym, że nikt nie ma ochoty, żeby sadzić drzewa. Po to sadzić, żeby w przyszłości mieć problem z wycięciem?
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
szaszapek
Nawet jak w końcu uchwalą te poprawki w nowej ustawie, to Duda dla żartu może zawetować. Przecież muszą zdążyć wszystko wyciąć.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane