• rozwiń

Sowite odprawy dla odchodzących posłów

Edyta Kubik złożyła ślubowanie poselskie, objęła mandat po Kornelu Morawieckim Odtwórz: Edyta Kubik złożyła ślubowanie poselskie, objęła mandat po Kornelu Morawieckim
Edyta Kubik złożyła ślubowanie poselskie, objęła mandat po Kornelu Morawieckim "Źródło: tvn24"

Stanisław Piotrowicz, Bernadeta Krynicka, Zbigniew Gryglas czy Roman Kosecki. To tylko niektórzy posłowie, których zabraknie w nowej kadencji. Każdy z parlamentarzystów, któremu nie udało się ponownie zdobyć mandatu, otrzyma jednak po 24 tysięcy złotych brutto odprawy. Na tej liście jest również Edyta Kubik, która w ławach poselskich będzie zasiadała zaledwie dwa dni.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała w poniedziałek wieczorem, że w wyborach do Sejmu Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 43,59 procent głosów, Koalicja Obywatelska - 27,40 procent, SLD - 12,56 procent, PSL - 8,55 procent, a Konfederacja - 6,81 procent. PKW poinformowała też o podziale mandatów dla poszczególnych ugrupowań.

Odprawy dla posłów

Nie wszystkim posłom, którzy ubiegali się o reelekcję, udało się ponownie zdobyć mandat. Na tej liście znaleźli się między innymi Stanisław Piotrowicz, Bernadeta Krynicka, Zbigniew Gryglas, Anna Sobecka, Roman Kosecki, Piotr Apel czy Tomasz Cimoszewicz.

Pewnym pocieszeniem będą jednak dla nich odprawy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami posłowie, którzy nie zostali wybrani na nową kadencję bądź nie startowali w wyborach, a zasiadali w ławach sejmowych w mijającej kadencji, otrzymają po ok. 24 tysiące złotych brutto. Wysokość odprawy jest równa trzem uposażeniom poselskim (8016,70 zł brutto).

Co ciekawe, odprawę otrzyma również Edyta Kubik, która we wtorek objęła mandat po zmarłym marszałku seniorze Kornelu Morawieckim. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku, startując z listy Kukiz'15,  uzyskała ona drugi wynik na w okręgu wrocławskim. Kubik otrzymała wówczas 3976 głosów.

Nowa posłanka w ławach poselskich będzie zasiadała zaledwie dwa dni. We wtorek bowiem Sejm na dwa dni wznowił ostatnie posiedzenie VIII kadencji.

Zgodnie z wrześniową decyzją prezydium Sejmu rozpoczęte 11 września ostatnie posiedzenie Sejmu tej kadencji zostało przerwane, a kontynuowanie prac zaplanowano już po wyborach parlamentarnych - 15 i 16 października. Zostało to wówczas uzasadnione krótką kampanią wyborczą i prośbami posłów, żeby mogli jechać do okręgów. Wniosek o przerwę zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
PL2016
Sytuacja z posłanką która za 2 dni pracy dostanie 30 tyś. zł odprawy, pokazuje że należy od nowa ustalić zasady wynagradzania osób które wynagrodzenie dostają z budżetu państwa.
  • 9
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane