• rozwiń

Nie tylko sprzedawcy zniczy. Oto sześć cmentarnych biznesów

Foto: PAP/Jakub Kamiński Foto: Tego dnia na znaczne zyski mogą liczyć przede wszystkim hodowcy kwiatów i producenci zniczy

1 listopada tradycyjnie odwiedzamy cmentarze i wspominamy bliskich, którzy odeszli. To czas zadumy i refleksji. Ale dla niektórych przedsiębiorców to najważniejszy dzień w roku. Tego dnia na znaczne zyski mogą liczyć przede wszystkim hodowcy kwiatów i producenci zniczy. Ale nie tylko. Przedstawiamy listę najciekawszych cmentarnych biznesów.

1. Opieka nad grobami

Od lat najpopularniejszą usługą związaną z cmentarnym biznesem jest opieka nad grobami. Propozycja firm specjalizujących się w tym zakresie skierowana jest przede wszystkim do osób, które nie mają czasu bądź siły, aby samemu pojechać na cmentarz i uprzątnąć nagrobki. 

Oferta jest bardzo bogata: od mycia i woskowania grobów przez usuwanie chwastów i zwiędłych kwiatów do ustawiania zniczy i wieńców. Można zamówić także malowanie ławek, odnawianie liter oraz wszelkie prace remontowe i naprawcze. Efekty tych pracy obejrzymy na zdjęciach, które firma po wykonaniu usługi przesyła np. pocztą elektroniczną.

Koszt jednorazowej, standardowej usługi (sprzątanie, mycie, zapalenie znicza) zależy przede wszystkim od wielkości miasta oraz samych nagrobków i jest to wydatek rzędu 20-150 zł. Klienci mogą wybrać częstotliwość opieki nad grobami. W zależności od potrzeb może to być opieka cotygodniowa lub comiesięczna. Całoroczny abonament (zazwyczaj obejmuje wizytę raz w miesiącu) to koszt ok. 2,5 tys. zł. Należy także liczyć się z dodatkową opłatą (ok. 1 zł za każdy kilometr), jeżeli nekropolia położona jest w znacznej odległości od większych miejscowości.

2. Wirtualny spacer po cmentarzu

Opiekę nad grobami oferuje już sporo firm, ale są też takie, które proponują coś ekstra, np. wirtualną wizytę na cmentarzu. Gdy z jakiegoś powodu nie możemy odwiedzić cmentarza osobiście, pracownicy firmy przeprowadzą dla nas… relację na żywo z nekropolii. Wszystko odbywa się za pomocą Skype’a. Siedząc przed ekranem monitora śledzimy, jak wygląda grób bliskiej nam osoby. A na nasze życzenie pracownik firmy zapali na nim znicz lub położy kwiaty.

3. Pochówek w sieci

Możemy więc zamówić już wirtualny spacer po nekropolii, ale to nie wszystko. Dzięki internetowi możemy liczyć także na… wirtualny pochówek. Wystarczy kilka kliknięć na klawiaturze, aby stworzyć nagrobek w sieci. Dodatkowo możemy zmieścić w nim życiorys zmarłego, opisać historie z nim związane, zapalić świeczkę i złożyć kwiaty. Za dodatkową opłatą nagrobek może zostać specjalnie zaprojektowany zgodnie z indywidualnymi życzeniami. Można np. wgrać własną ścieżkę dźwiękową.

Za miejsce na wirtualnym cmentarzu trzeba zapłacić ok. 20 zł. Grób VIP, zaprojektowany na własne życzenie to już koszt ok. 300 zł. (ostateczną cenę zleceniodawca ustala z grafikiem). Zapalenie wiecznego znicza to wydatek rzędu 50 zł. Tyle samo trzeba wydać na wirtualne kwiaty. Płatność za te usługi odbywa się zazwyczaj za pomocą karty lub SMS-em.

Niektóre serwisy oferują także miejsca na wirtualnym cmentarzu dla zwierząt.

4. Znicze

Obok tradycyjnych, coraz większą popularnością na polskich cmentarzach cieszą się znicze z automatu. "Zniczomaty" działają podobnie jak automaty do kawy czy napojów gazowanych. Wystarczy wrzucić monetę (zazwyczaj 2 lub 5 zł), przekręcić wajchę i po chwili z maszyny wypada wkład. Urządzenie funkcjonuje całą dobę i nie wymaga prądu, ani akumulatora.

Producenci takich maszyn mogą więc liczyć na coraz większy zarobek, bo władze cmentarzy coraz częściej decydują się na postawienie takiego urządzenia na terenie nekropolii.

Szczególnie, że są one dużym udogodnieniem dla osób starszych, ponieważ nie muszą one nosić ze sobą na cmentarz wkładów czy zniczy. Automaty są też proste w obsłudze i mają dużą czytelną instrukcję.

Dla tych, którzy chcą, aby znicz nie zgasł za szybko rozwiązaniem mogą być znicze diodowe. Ich też nie brakuje na rynku. Wykonane z plastiku, wyglądem przypominają zwykły wkład, z tym że zakończone są świecącą diodą LED. Ich zaletą jest bardzo długi czas działania (nawet do trzech miesięcy), możliwość wymiany baterii i fakt, że działają przy każdej pogodzie. Nie straszny im więc deszcz, śnieg i mróz.

Dostępne są znicze w różnych kolorach. "Płomień" naszego znicza może więc świecić na czerwono, niebiesko, żółto, zielono i pomarańczowo. Cena takiego znicza, wraz z bateriami, wynosi ok. 6-10 zł. (w zależności od modelu).

5. Groby pod ochroną

Swój udział w cmentarnym biznesie mają także firmy ubezpieczeniowe. Ich oferta dotyczy np. nieprzewidywanych kosztów związanych z aktami wandalizmu na cmentarzach lub uszkodzeniem grobu spowodowanym czynnikami pogodowymi.

Zainteresowanie tego typu ubezpieczeniami rośnie z roku na rok i oferuje je coraz więcej towarzystw, najczęściej w ramach ubezpieczeń ogólnych, np. nieruchomości czy majątku. Największą popularnością te oferty cieszą się w dużych miastach. Wysokość składki zależy głównie od jego wartości, lokalizacji i zakresu ochrony. Średnio to wydatek ok. 120 zł.

6. Sprzedawcy

W związku z Dniem Wszystkich Świętych interes zwietrzyli również różnej maści sprzedawcy. Na cmentarzach często można kupić nie tylko znicze i kwiaty. Oferta jest znacznie bogatsza, szczególnie ta żywieniowa.

Obok tradycyjnej "pańskiej skórki" (słodki przysmak bardzo popularny w Warszawie) odwiedzający nekropolie mogą kupić hot-dogi, burgery, chałwę i sery. Także ci, którzy zapomnieli czapki i rękawiczek znajdą ratunek, bo nie brakuje również stoisk z takim asortymentem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
szaszapek
Tyle jeżdżę po cmentarzach, a jeszcze nie widziałem nikogo z gorącą herbatą, a ziąb niemiłosierny i niejeden by się napił.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
yogi47
No to znalazłeś niszę w tym biznesie, działaj... jak jeszcze do herbaty dodasz "prądu" - sukces murowany:))
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane