• rozwiń

Lotnisko w Radomiu będzie wspierało port w Szymanach

Lotnisko w Radomiu będzie wspierało port w Szymanach
Foto: Wikipedia (CC BY SA 3.0)/ Rafał T Foto: Współpraca między lotniskami w Radomiu i w Szymanach

Port Lotniczy Radom świadczy usługi, m.in. na rzecz nowo powstałego lotniska w Szymanach. Zapewnia służbę informacji powietrznej i przygotowuje informacje meteorologiczne, niezbędne do wykonywania operacji lotniczych.

Spółka Port Lotniczy Radom (PLR) posiada wszystkie niezbędne certyfikaty dotyczące działalności służby informacji powietrznej AFIS. Radomskie lotnisko jest też jednym w Polsce, które ma własne służby meteorologiczne. Pozostałe porty lotnicze - jak podkreśla rzecznik PLR Kajetan Orzeł - korzystają z informacji przekazywanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ważne informacje

Dlatego – według rzecznika PLR - spółka z Radomia mogła zapewnić tego rodzaju usługi na rzecz Portu Lotniczego Olsztyn - Mazury. - Obsługą lotów na lotnisku w Szymanach zajmują się pracownicy służby informacji powietrznej AFIS - przeszkoleni i zatrudnieni przez Port Lotniczy Radom – wyjaśnił rzecznik. Dodał, że informacje meteorologiczne dla służby AFIS opracowuje utworzona na potrzeby radomskiego lotniska spółka Radom Meteo. Na bieżąco przygotowuje pakiet informacji dotyczących warunków atmosferycznych, m.in. temperatury, wilgotności i ciśnienia powietrza.

Służba informacji powietrznej AFIS przekazuje statkom powietrznym znajdującym się w jej przestrzeni informacje służące zapewnieniu bezpiecznego i uporządkowanego ruchu lotniczego. AFIS dostępny jest na lotniskach, na których ruch nie jest na tyle duży, aby uzasadnione było stałe utrzymywanie tam służby kontroli ruchu lotniczego.

Szymany potwierdzają

Informację o współpracy z Portem Lotniczym Radom potwierdził prezes spółki samorządowej Warmia i Mazury zarządzającej lotniskiem w Szymanach Leszek Krawczyk.

- Do czasu certyfikacji lotniska w Szymanach nie mieliśmy własnych służb informacji powietrznej. Dlatego poprosiliśmy odpowiednie służby w Radomiu, by rozszerzyły swoje uprawnienia i wystąpiły do ministra infrastruktury o zezwolenie na prowadzenie działalności w Porcie Lotniczym Olsztyn - Mazury - wyjaśnił PAP Krawczyk.

Podkreślił, że służby informacji powietrznej Portu Lotniczego w Radomiu świadczą usługi w Szymanach odpłatnie. Będzie tak - jak zaznaczył - do czasu aż służby lotniska w Szymanach uzyskają stosowne uprawnienia. Według przewidywań Krawczyka, powinno to nastąpić do końca marca.

Od kiedy lot?

Port Lotniczy Olsztyn Mazury w Szymanach rozpoczął działalność 21 stycznia, z chwilą uruchomienia regularnych lotów do Krakowa i Berlina. Obsługuje je przewoźnik SprintAir. Jak podał PAP prezes Krawczyk loty mają w tej chwili spore obłożenie, a zdarzają się sytuacje, że chętnych jest więcej niż miejsc. Z Szyman do Berlina latają już także Rosjanie.

W sezonie zimowym uruchomione zostanie jeszcze połączenie z Monachium, a w letnim – z Londynem, Dublinem, Oslo i Zagłębiem Ruhry.

Rozbudowa dawnego wojskowego lotniska w Szymanach do standardu lotniska cywilnego kosztowała 204 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 kwotą 121 mln zł. Prace modernizacyjne trwały od 2014 r.

Zobacz. Tajemnicze wojskowe lotnisko w Szymanach zmienia się w port pasażerski. Czy ta inwestycja się zwróci?

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane