• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Wspólny bilet od ośmiu przewoźników. Nowa oferta na kolei

Dart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt Pesy Odtwórz: Dart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt Pesy
Dart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt Pesy "Źródło: PKP Intercity"

Wspólny bilet ośmiu regionalnych przewoźników kolejowych dostępny jest w sprzedaży od wtorku. Imienny bilet kosztuje 38 złotych i uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów przez jedną dobę rozkładowymi pociągami współpracujących spółek.

Oferta "Wspólnego biletu samorządowego" obejmuje łącznie 62 linii obsługujących ponad 950 stacji na terenie 12 województw.

Przygotowało ją osiem w większości należących do samorządów województw spółek: Koleje Mazowieckie, Warszawska Kolej Dojazdowa, Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, Arriva (z grupy Deutsche Bahn), Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Jak zaznaczył cytowany w informacji Kolei Śląskich prezes Związku Samorządowych Pracodawców Kolejowych Dariusz Grajda, to pierwsza tego typu oferta kolejowa w Polsce i pierwsze wspólne przedsięwzięcie tego związku.

"Wspólny bilet ma zachęcić mieszkańców Polski do jeszcze większego korzystania z podróży pociągami i ułatwić im przemieszczanie się pomiędzy regionami" - wskazał Grajda. Zastrzegł, że bilet jest "swego rodzaju pilotażem" i dlatego oferta nie obowiązuje jeszcze na terenie wszystkich kolei samorządowych, które tworzą związek.

"Pracujemy nad jej rozbudowaniem. Przede wszystkim będziemy bardzo uważnie wsłuchiwać się w głosy pasażerów i - biorąc je pod uwagę - modyfikować ofertę" - zapewnił szef ZSPK.

O bilecie

"Wspólny bilet samorządowy" jest biletem imiennym i uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów we wszystkich pociągach przewidzianych w rozkładzie jazdy uruchamianych przez współpracujących przewoźników. Obowiązuje także w regionalnych połączeniach autobusowych spółki Arriva. Dostępny jest jedynie w postaci zryczałtowanej - za 38 zł, bez ulg ustawowych. Jest ważny przez 24 godziny od określonej daty i godziny zakupu lub godziny wskazanej przez nabywcę.

Zgodnie z założeniami oferty bilet będzie można nabyć z 7-dniowym terminem przedsprzedaży: w kasach biletowych, w biletomatach, przez internet, w innych punktach sprzedaży, a także w dniu wyjazdu: w pociągach, za pośrednictwem aplikacji mobilnej SkyCash oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej iMKA Kolei Małopolskich.

Różni przewoźnicy zapewniają jednak na razie różne wybrane drogi dystrybucji biletu, np. w Kolejach Mazowieckich można go od 1 sierpnia kupować w kasach, biletomatach, przez SkyCash i internet. W przypadku Kolei Śląskich jedyne dostępne na razie metody to SkyCash i ajencyjne punkty sprzedaży, tzw. Punkty na mieście. Koleje Dolnośląskie udostępnią bilet jedynie przez SkyCash - od 7 sierpnia.

Szczegółowe informacje na temat dostępności "Wspólnego biletu samorządowego" w poszczególnych kanałach sprzedaży poszczególnych przewoźników znajdują się m.in. na ostatniej stronie opublikowanych na stronie Kolei Śląskich "Warunków taryfowych oferty specjalnej >>Wspólny bilet samorządowy<<".

Liczba pasażerów

Przewoźnicy zastrzegają też, że ich wspólna oferta nie uprawnia do przejazdów w pociągach: komercyjnych KM: "Słoneczny", ŁKA: "ŁKA Sprinter", komercyjnych Arriva, KD: "KD-Specjal" i "Pociąg do Kultury", KMŁ: na odcinku Kraków Olszanica - Kraków Lotnisko oraz komercyjnych KŚ i na przekraczającym granicę polsko-czeską odcinku Chałupki - Bohumin.

Koleje samorządowe zrzeszone w ZSPK obsługują dziś ponad 4,8 tys. kilometrów linii kolejowych, zatrudniając ponad 6,2 tys. pracowników. Liczba wykorzystywanego taboru, wliczając człony elektrycznych zespołów trakcyjnych, wynosi dziś 1473 wagony oraz 43 lokomotywy. Samorządowi kolejarze deklarują, że dysponują dziś łącznie ponad 500 nowoczesnymi pociągami.

Przewoźnicy zrzeszeni w ZSPK podają, że w 2016 roku łącznie przewieźli ponad 133 miliony pasażerów - 46 procent wszystkich podróżujących koleją w Polsce. Na drugim miejscu znalazły się Przewozy Regionalne (obecnie Polregio) z wynikiem 27 procent, a na trzecim PKP Intercity - 13 procent.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane