• rozwiń

Na jednym bilecie przejedziesz cały kraj. "To priorytet"

Na jednym bilecie przejedziesz cały kraj. "To priorytet"

Priorytet to stworzenie wspólnego biletu, który uporządkuje rynek kolejowych przewozów pasażerskich w Polsce, pracujemy nad tym - powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa odpowiedzialny za kolej Piotr Stomma.

Stomma, pytany przez PAP, kiedy można się spodziewać wspólnego biletu na kolei odpowiedział: "Chcemy to zrobić tak szybko, jak to możliwe, ostateczny termin zależy od przebiegu dyskusji z wszystkimi zainteresowanymi stronami: pasażerami oraz przewoźnikami. Chcemy, żeby jakaś wersja tego wspólnego biletu, może wersja podstawowa, pojawiła się w okresie, który koresponduje z kadencją tych, którzy te deklaracje składają. Natomiast inicjatywy różnych interesariuszy, które będą sprzyjać uzyskaniu rezultatów dla pasażerów w krótszym czasie, będą przedmiotem zainteresowania resortu. Proces jest de facto uruchomiony".

Wiceminister dodał, że bardzo liczy na aktywny udział właścicieli kolei samorządowych, czyli marszałków. - Chcemy skorzystać z najlepszych doświadczeń w różnych rejonach kraju odnośnie wspólnego biletu. Ale jest to skomplikowany proces choćby ze względu na współpracę systemów komputerowych działających u poszczególnych przewoźników, zarówno kolei samorządowych, kolei aglomeracyjnych, Przewozów Regionalnych jak i PKP Intercity.

Co z wejściem na giełdę?

Wiceminister odniósł się także do planów wprowadzenia PKP Intercity na giełdę Zapowiadał to były prezes PKP Jakub Karnowski. Według tego, co planował, miałoby się to stać w 2018 roku. - Niczego w tej sprawie nie przesądzamy bez rozwiązania problemu przewozów regionalnych. Priorytetem jest stworzenie wspólnego biletu, który uporządkuje cały rynek kolejowych przewozów pasażerskich w Polsce, w tym w jakimś stopniu zdefiniuje także rolę PKP Intercity - wytłumaczył.

Stomma podkreślił, że resort nie jest zadowolony z osiągnięć projektu Pendolino. - Mamy spór z Alstomem (producent Pendolino - red). Mamy problem z warunkami kontraktu na wykorzystanie Pendolino, które wynikły z trudnych negocjacji i z kompromisów poprzedników z Komisją Europejską. Poprzednicy nie zwrócili uwagi, że pociągi Pendolino obsługują segment ekskluzywnych przewozów pasażerskich, a środki unijne nie temu mają służyć. Płacimy za to dużą cenę - wyjaśnił.

Jak dodał, skończyło się to tak, że KE zobowiązała Polskę do tego, aby Pendolino jeździło po trasach znacznie liczniejszych niż pierwotnie planowano. - To powoduje wypychanie przez Pendolino wielu tańszych połączeń, co boleśnie dotyka przeciętnego pasażera, bo często jedyna rozsądna oferta przewozowa, jaką otrzymuje, to jest droga, ekskluzywna oferta Pendolino - mówił Stomma.

Pytany, czy jest planowany powrót do idei kolei dużych prędkości powiedział, że "ukute zostało pojęcie, że jest to projekt cywilizacyjny." - Po doświadczeniu Pendolino będziemy jednak zwracali uwagę na relację nakładów do efektów. Nie boimy się wysokich finansowych nakładów, ale pod warunkiem, że przyniosą one atrakcyjną ofertę dla pasażera i dadzą ekonomiczny efekt dla gospodarki Polski - powiedział.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
miszmasz24
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Sparrovsky
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Vae victis
Kiedyś było jedno PKP, jeden bilet. Potem takie same spece, które pracują teraz nad "wspólnym biletem" rozbili przedsiębiorstwo na dziesiątki prezesów, setki dyrektorów, tysiące kierowników, do których to "konkurujących" firm i tak dopłacał podatnik. historia zatoczyła koło....tylko pieniądze parowały.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane