• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Słabną nastroje w przemyśle. Najniższy wynik od pół roku

Premier Szydło o obiecujących wskaźnikach wicepremiera Morawieckiego Odtwórz: Premier Szydło o obiecujących wskaźnikach wicepremiera Morawieckiego
Premier Szydło o obiecujących wskaźnikach wicepremiera Morawieckiego "Źródło: tvn24"

Obrazujący aktywność w przemyśle wskaźnik PMI dla Polski w maju spadł do 52,7 punktów z 54,1 punktów w kwietniu - podała firma badawcza Markit. To także wynik poniżej oczekiwań, ponieważ prognoza wynosiła 54,4 punktów.

W komentarzu do danych napisano, że "majowe dane PMI zasugerowały spowolnienie tempa wzrostu w polskim sektorze przemysłowym". "Wielkość produkcji, liczba nowych zamówień oraz poziom zatrudnienia zwiększyły się, lecz wolniej niż w kwietniu. Spowolnienie tempa wzrostu kosztów produkcji oraz cen wyrobów gotowych wskazało na osłabienie presji cenowych. Mimo to średnie obciążenia kosztowe polskich producentów wciąż gwałtownie rosły" - wskazano.

Najniższy wynik od pół roku

Najnowsze wyniki badań zasygnalizowały najwolniejsze tempo wzrostu w polskim sektorze przemysłowym od sześciu miesięcy.

"Mimo że w maju wskaźnik PMI zarejestrował najniższą wartość od sześciu miesięcy, najnowsze wyniki badań wykazały, że wzrost gospodarczy w polskim sektorze przemysłowym był wciąż silny. Poziom zatrudnienia podniósł się, a tempo wzrostu wielkości produkcji oraz liczby nowych zamówień utrzymało wysoki poziom (powyżej średnich z badań długoterminowych). Dopełnieniem obrazu sytuacji w polskim sektorze wytwórczym było osłabienie presji cenowych, będące skutkiem drugiego z rzędu spowolnienia inflacji kosztów produkcji" - napisano.

"Tymczasem optymizm polskich producentów, mimo że nieco opadł, był wciąż bardzo duży. Prawie połowa przedsiębiorców uczestniczących w badaniu przewidywała, że wielkość produkcji wzrośnie w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Dobre nastroje uzasadniano spodziewanym ożywieniem gospodarczym zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych" - dodano.

Indeks PMI ma na celu odzwierciedlenie aktywności managerów nabywających różnego rodzaju dobra i usługi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane