• rozwiń

Powiało optymizmem z biznesu. Wskaźnik PMI wzrósł

Wiceminister Emilewicz o niższej składce ZUS dla przedsiębiorców Odtwórz: Wiceminister Emilewicz o niższej składce ZUS dla przedsiębiorców
Wiceminister Emilewicz o niższej składce ZUS dla przedsiębiorców "Źródło: TVN24 BiS"

Wskaźnik PMI dla Polski we wrześniu wzrósł do 53,7 punktów z 52,5 punktów w sierpniu i wobec prognozy 53,0 punktów - podała firma Markit, która bada koniunkturę.

"We wrześniu Wskaźnik PMI wzrósł z sierpniowego poziomu 52,5 do 53,7, wykazując najsilniejszy ogólny wzrost w polskim sektorze przemysłowym od kwietnia. Odczyt wskaźnika zarejestrował wartość nieco powyżej dotychczasowej średniej za 2017 (53,4) i równocześnie utrzymał się powyżej neutralnego progu 50,0 trzeci rok z rzędu (najdłuższy nieprzerwany okres pozytywnych odczytów od rozpoczęcia badań w czerwcu 1998)" - napisano.

Głównym motorem znaczącej poprawy warunków gospodarczych w przemyśle był najszybszy od lutego 2015 wzrost liczby nowych zamówień, który spowodował przyspieszenie wzrostu produkcji.

"Mniej pozytywne wyniki badań dotyczyły poziomu zatrudnienia, który nie uległ zmianie od sierpnia, co doprowadziło do szybkiej kumulacji zaległości produkcyjnych. Na skutek największej od czterech miesięcy inflacji kosztów produkcji, ceny wyrobów gotowych wzrosły najszybciej od kwietnia 2011" - napisano.

Przemysł

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu 58,1 pkt. wobec 57,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 58,2 pkt.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane