• rozwiń

Tańsze gotowanie i ogrzewanie. Rachunki za gaz pójdą w dół

Premier Morawiecki o niższych rachunkach za prąd Odtwórz: Premier Morawiecki o niższych rachunkach za prąd
Premier Morawiecki o niższych rachunkach za prąd "Źródło: tvn24"

Spadną ceny gazu - poinformował Maciej Woźniak, wiceprezes do spraw handlowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Na rachunkach zaoszczędzą rodziny przygotowujące posiłki na gazie i ci, którzy błękitnym paliwem ogrzewają domy.

PGNiG na swojej stronie internetowej informuje, że Urząd Regulacji Energetyki podjął dwie decyzje ważne dla 6,5 mln polskich gospodarstw domowych. Od 1 kwietnia wejdzie w życie decyzja Prezesa URE skutkująca nieznacznym 1 proc. wzrostem ceny gazu dla klientów PGNiG Obrót Detaliczny. Ale z punktu widzenia odbiorców istotne jest to, że 1 marca weszła w życie nowa taryfa Polskiej Spółki Gazownictwa, obniżająca o 7,4 proc. stawki za transport (dystrybucję) gazu dla gospodarstw domowych. 

Tańsze gotowanie

Dzięki temu zapłacimy mniej za przygotowanie posiłków, podgrzewanie wody czy ogrzewanie domów. Spółka wylicza, że gotowanie na gazie będzie tańsze średnio o 2,5 proc., podgrzewanie wody będzie kosztowało mniej o 1,9 proc.

Gorzej wyglądają te dane, jeśli przedstawi się je na liczbach. Jak obliczył Urząd Regulacji Energetyki, średnio miesięczne rachunki dla osób, które używają gazu jedynie w kuchni spadną o 0,57 gr. Rocznie oznacza to oszczędność rzędu 6,8 zł.

Ogrzewanie

Spadną też ceny na rachunkach za ogrzewanie domów. Ogrzewanie małego i średniego domu ma być tańsze o 1,8 proc., a dużego - o 1,7 proc. Z informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika, że dla osób ogrzewających gazem duże domy obniżka może wynieść ok. 190 zł rocznie.

Odbiorcy gazu, którzy korzystają z kuchenek gazowych oraz piecyków gazowych (do podgrzewania wody) - według obliczeń URE - zaoszczędzą miesięcznie 1,79 zł, czyli rocznie 21,48 zł.

Miesięcznie średnio 5,31 zł zaoszczędzą osoby, które oprócz kuchenek i piecyków gazowych, do ogrzewania używają jeszcze pieca CO. Co rocznie oznacza oszczędności na poziomie 63,72 zł.

Drożej za gaz, taniej za dostawę

Taryfy będą obowiązywały do końca roku. W skład ceny gazu wchodzi cena surowca oraz cena jego dystrybucji. 

Wracając do decyzji URE, na mocy której cena gazu (jako towaru) wzrośnie o 1 proc. dla klientów PGNiG Obrót Detaliczny, Maciej Woźniak z PGNiG powiedział, że podwyżka cen gazu, o którą spółka wnioskowała do URE, jest związana z podwyżkami cen surowca na światowych rynkach. Przez ostatnie dziewięć miesięcy cena wzrosła o 13 procent.

Woźniak zwrócił uwagę, że długoterminowy kontrakt z rosyjskim Gazpromem, czyli tzw. kontrakt jamalski zawiera zapisy, w których cena gazu jest powiązana z cenami ropy naftowej. - Dlatego prowadzimy nasz program dywersyfikacji dostaw gazu, by tak jak w przypadku gazu z kierunku Norwegii można było kupować po cenach rynkowych - powiedział wiceprezes PGNiG Woźniak.

Ceny te są niższe niż oferowane w kontrakcie jamalskim.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane