• rozwiń
  • WIG20 2192.96 +0.62%
  • WIG30 2485.62 +0.59%
  • WIG 57963.26 +0.60%
  • sWIG80 11593.95 +0.04%
  • mWIG40 3738.52 +0.63%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:02

Dostosuj

Wojskowe kolumny na drogach. Ostrzeżenie dla kierowców

Żółte znaki przy mostach. Czy kierowcy powinni się nimi przejmować? Odtwórz: Żółte znaki przy mostach. Czy kierowcy powinni się nimi przejmować?
Żółte znaki przy mostach. Czy kierowcy powinni się nimi przejmować? "Źródło: TVN Turbo"

Na początku czerwca w województwach dolnośląskim i lubuskim, m.in. na autostradzie A4 i na DK18, spodziewane są przejazdy kolumn pojazdów wojskowych - informuje w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Ma to związek z ćwiczeniami wojskowymi Noble Jump 2019. Największego natężenia ruchu kolumn polskich i sojuszniczych pojazdów wojskowych  należy spodziewać się w dniach 1-6 czerwca.

Wojsko będzie przemieszczać się głównie w godzinach nocnych, ale możliwe będą także utrudnienia w ciągu dnia.

Ograniczenia prędkości

GDDKiA dodaje, że "mogą zostać wdrożone czasowe ograniczenia prędkości do 80 km/h na wybranych trasach przejazdów".

Jak wyjaśnia w oddzielnym komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej, ograniczenia pojawią się na wyznaczonych odcinkach autostrady A4 oraz drogi krajowej DK18, a będą sygnalizowane poprzez mobilne tablice informacyjne.

Noble Jump 19 to ćwiczenia wojskowe prowadzone z udziałem sojuszników na terenie Polski. Celem działań jest "sprawdzenie zdolności dowództwa NATO i państw sojuszniczych do przemieszczenia "komponentu lądowego".

Jednocześnie podczas manewrów sprawdzone i zweryfikowane zostaną procedury, przyjęte pomiędzy siłami zbrojnymi i polskimi służbami drogowymi w zakresie przemieszczania wojsk na terenie kraju.
Nowe znaki

W związku z ćwiczeniami od 23 maja na niektórych mostach pojawiły się dodatkowe znaki dla kierujących pojazdami wojskowymi - znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia (klasy MLC - Military Load Classification, jedna jednostka to ok. 907 kg).

Można je zauważyć przede wszystkim w województwach dolnośląskim i lubuskim na autostradzie A4 i drodze krajowej nr 18. Są one kierowane jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów - w skali MLC, a nie w tonach. Dla kierowców pojazdów cywilnych nie mają one znaczenia - czytamy w komunikacie GDDKiA.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane