• rozwiń

Symboliczna inauguracja programu bezwizowego. "Podróż do USA stanie się szybsza"

Symboliczna inauguracja programu bezwizowego. "Podróż do USA stanie się szybsza" Odtwórz: Symboliczna inauguracja programu bezwizowego. "Podróż do USA stanie się szybsza"
Symboliczna inauguracja programu bezwizowego. "Podróż do USA stanie się szybsza" "Źródło: tvn24"

We wtorek przed południem na Lotnisku Chopina w Warszawie symbolicznie zainaugurowano przystąpienie Polski do amerykańskiego programu bezwizowego. - Chodźcie, przyłączcie się do dzisiejszego świętowania i korzystajcie z możliwości podróżowania między Stanami Zjednoczonymi a Polską - mówiła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

W symbolicznym rozpoczęciu programu ruchu bezwizowego na Lotnisku Chopina w Warszawie wzięli udział między innymi ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski i szef Lotniska Chopina Mariusz Szpikowski.

- Świętujemy dziś przystąpienie Polski do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego, więc nie będę wygłaszać przemówienia. Powiem tylko: chodźcie, przyłączcie się do dzisiejszego świętowania i korzystajcie z możliwości podróżowania między Stanami Zjednoczonymi a Polską - powiedziała ambasador USA.

Wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild zaznaczył, że od 11 listopada można podróżować do Stanów Zjednoczonych bez zbędnych formalności. - Setki milionów złotych zostaną zaoszczędzone przez naszych turystów i biznesmenów, a podróż do USA stanie się szybsza i efektywniejsza - dodał.

Prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski podziękował ambasador USA, którą nazwał "aniołem stróżem" kampanii prowadzonej przez przewoźnika. - Jestem głęboko przekonany, że bez takiego przyjaciela, jakiego mamy w Georgette, ta akcja by się nie udała i nie mielibyśmy dzisiaj tego ogromnego sukcesu - powiedział.

Symboliczna odprawa poprzedziła start samolotu LOT z Lotniska Chopina do Los Angeles.

System ESTA

O włączeniu Polski od 11 listopada do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego poinformowali w środę na wspólnej konferencji ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher i prezydent Andrzej Duda. Informacja o tym znalazła się tego samego dnia w komunikacie Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych.

By pojechać do Stanów Zjednoczonych, nie jest już konieczna wiza, tylko znacznie tańsza i prostsza do uzyskania zgoda w elektronicznym systemie autoryzacji ESTA.

CO TRZEBA ZROBIĆ, BY WJECHAĆ DO USA? CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Rejestracja w systemie ESTA kosztuje 14 dolarów i jest znacznie tańsza niż opłata wizowa (160 dolarów). Krótszy jest w jej przypadku również czas wypełniania formalności – to około 20 minut. Rekomenduje się dokonanie tego na minimum 72 godziny przed przybyciem do USA.

Zgoda w systemie ESTA jest wydawana na dwa lata. W tym czasie można odwiedzać USA wielokrotnie, ale nie można podejmować pracy, a żaden pobyt nie może przekroczyć 90 dni. Podróżni z już otrzymaną wizą nie muszą ubiegać się o autoryzację ESTA. Mogą dalej korzystać z wizy.

Autoryzacji na nowych zasadach nie otrzymają z reguły osoby, którym w przeszłości odmówiono wizy lub które "miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA" - czytamy na stronie amerykańskiej ambasady w Polsce.

Program ruchu bezwizowego nie obejmuje też osób, które po 1 marca 2011 roku odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię lub Jemen.

W przypadku braku otrzymania autoryzacji ESTA można ubiegać się o wizę w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie USA.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Ken Adams
Ruch bezwizowy to mamy do UK czy do Norwegii. Wystarczy paszport i tyle. A tu musimy płacić 14 USD za wizę elektroniczną. Na szczęście już za 2 lata UE się zemści i Amerykanie będą płacić 8 EUR za taką samą "wizę" na wjazd do UE :)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sceptyk1944
Symboliczna inauguracja programu bezwizowego. "Podróż do USA stanie się szybsza"

Sama podróż będzie odbywała się z szybkością odrzutowca pasażerskiego, więc nie będzie nic a nic szybsza niż wcześniej.
Zastosowania rakiet do transportu pasażerów raczej się nie rozważa...
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
KristofSX
z tym kartonowym Trumpem to ich poniosło, ale z wizy chętnie skorzystam, ot tak wyskoczyć na kilka dni do NY, bez konieczności specjalnego załatwiania sprawy
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
nec
Loading...
nec
Chciałem tam lecieć 35 lat temu, teraz mam to gdzieś !!
 • 5
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Tyberios
Poważnie, kartonowy Trump i Melania a ambasador rozdaje ciasteczka? :D
 • 7
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane