• rozwiń
  • WIG20 2181.57 -1.16%
  • WIG30 2477.89 -1.26%
  • WIG 57771.59 -1.16%
  • sWIG80 11612.67 +0.02%
  • mWIG40 3735.80 -1.94%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:09

Dostosuj

Kolej Dużych Prędkości w Polsce? "Nie jesteśmy gotowi"

Twierdza Kima na szynach. Co kryje pociąg? Odtwórz: Twierdza Kima na szynach. Co kryje pociąg?
Twierdza Kima na szynach. Co kryje pociąg? "Źródło: TVN24 BiS"

Polska nie jest gotowa do wprowadzenia pociągów jeżdżących z prędkościami przekraczającymi 250 kilometrów na godzinę - powiedział Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Mikołaj Wild brał udział w debacie poświęconej kolejom dużych prędkości, zorganizowanej w Instytucie im. Lecha Kaczyńskiego. Wiceminister infrastruktury uważa, że Polska nie jest przygotowana na wprowadzenie pociągów jeżdżących z prędkością powyżej 250 kilometrów na godzinę.

- Jako kraj, i takie też mamy informacje zwrotne ze strony przemysłu, nie jesteśmy, w mojej ocenie, gotowi na wejście w komunikację przekraczającą 250 km/h. Ale z drugiej strony, gdy spojrzymy na interes pasażerów, to różnica między standardem 250 km/h a 350 km/h, (...) w czasie przejazdu na trasie Warszawa - Poznań wynosi 19 minut - powiedział Wild.

- Powstaje pytanie czy jako państwo jesteśmy gotowi ponosić wyraźnie wyższe koszty w imię tych 19 minut - dodał.

Szybki dojazd do nowego portu

Wiceminister przypomniał, że w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego, będzie można do niego dojechać z największych polskich miast w czasie 2-2,5 godziny.

Osiągnięcie takiego wyniku jest możliwe przy budowie tras i przy wykorzystaniu kolei osiągających prędkość 250 km/h. (...) ale z wyłączeniem Szczecina. Dojazd do Szczecina, który następowałby w ciągu 2 godzin wiązałby się z wybudowaniem całkiem nowej trasy kolejowej. Tutaj za bardziej ekonomiczne rozwiązanie uznaliśmy postawienie na transport lotniczy i usprawnienie transportu lotniczego między Szczecinem a CPK - stwierdził Wild.

Centralny Port Komunikacyjny

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na obszar inwestycji wyznaczone są trzy gminy: Baranów (powiat grodziski), Teresin (powiat sochaczewski) i Wiskitki ( powiat żyrardowski).

Po pierwszym etapie budowy port ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Ma on powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Do końca 2019 roku mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych 8 lat, czyli do końca 2027 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane