• rozwiń

Temat: Centralny Port Komunikacyjny

Megazatrudnianie przy megalotnisku. Wiceminister: powstanie 150 tysięcy miejsc pracy

Tak mogłoby wyglądać CPK. Trzy propozycje Odtwórz: Tak mogłoby wyglądać CPK. Trzy propozycje
Tak mogłoby wyglądać CPK. Trzy propozycje "Źródło: CPK"

Centralny Port Komunikacyjny wygeneruje ponad 150 tysięcy nowych miejsc pracy - powiedział w Łowiczu wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu do spraw CPK Mikołaj Wild. Jak przypomniał, inwestycja będzie kosztowała około 37 miliardów złotych.

- Na Centralnym Porcie Komunikacyjnym będziemy potrzebować do 37 tysięcy pracowników - powiedział Wild w trakcie poniedziałkowej konferencji "Centralny Port Komunikacyjny. Perspektywy zwiększenia dostępności komunikacyjnej oraz rozwoju gospodarczego Łowicza i regionu łowickiego".

Jak podał, kolejne 110 tysięcy miejsc pracy wygenerują inne sektory gospodarki, które będą działały wokół CPK.

- 37 miliardów złotych zostanie zainwestowane w rozbudowę sieci drogowej, rozbudowę sieci kolejowej oraz w budowę CPK - przypomniał Wild. Jak dodał, na drogi planowane jest około 7 miliardów złotych, na kolej 8-9 miliardów złotych.

Dokładna lokalizacja

Wiceminister zapowiedział, że w perspektywie czterech tygodni zostanie wskazane dokładne miejsce budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

- Dla przyjęcia rozporządzenia dotyczącego tego obszaru rezerwacyjnego potrzebna jest jeszcze rejestracja spółki - zaznaczył Wild.

Jak dodał, "jeżeli to się stanie, niezwłocznie wskażemy teren, na którym powstanie Centralny Port Komunikacyjny". - To perspektywa czterech tygodni - ocenił wiceminister.

Pod obszar ewentualnej inwestycji wyznaczone są trzy gminy: Baranów (powiat grodziski), Teresin (powiat sochaczewski) i Wiskitki (powiat żyrardowski).

Megalotnisko

Na początku listopada ubiegłego roku rząd przyjął uchwałę w sprawie "Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej".

Nowe lotnisko ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 milionów pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko będzie mogło być rozbudowane, by obsłużyć około 100 milionów osób. Lotnisko ma powstać na około 3 tysiącach ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować około 30-35 miliardów złotych. Do końca 2019 roku mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być wybudowany do końca 2027 roku.

Zdaniem polskiego rządu budowa nowego portu jest konieczna w związku z tym, że warszawskie Lotnisko Chopina nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego. Przepustowość lotniska w Warszawie jest na wyczerpaniu i w związku z dynamicznie rosnącym ruchem lotniczym w regionie w następnych latach nie będzie w stanie go obsłużyć.


Kontrowersje

Przeciwko budowie portu protestują mieszkańcy gminy Baranów. Ich wątpliwości budzi między innymi kwestia wykupu ziemi pod inwestycje, ceny gruntu i odszkodowania. Część mieszkańców nie zgadza się na sprzedaż swoich nieruchomości.

W czerwcowym referendum mieszkańcy gminy zagłosowali przeciw budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na pytanie: "Czy chce Pan/Pani budowy CPK w gminie Baranów?", 84 procent uczestników głosowania odpowiedziało "nie".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Boleslawppgc
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Gabel
Ale bzdura, lotnisko powstanie za 15 lat i okaże się klapą totalną, po co nam nowe 100 tys. miejsc pracy skoro nie mamy w ogóle teraz pracowników i sięgamy po Malajów...
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marynarz47
1 miejsce pracy + żona + dwoje dzieci = 4 osoby. 150.000 miejsc pracy = miasto z 600.000 mieszkańców. Taka polska Brasilia_Bis. (dla młodych: stolica Brazylii wybudowana w 5 lat od podstaw).
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
Prędzej drugie Pruitt-Igoe... A, to bardziej mieszkania+... Mogą sobie budować te lotnisko, ale nie za moje pieniądze - albo lotnisko, albo socjale dla nierobów (proszę nie mylić nierobów z wyboru z osobami, które nie mogą znaleźć zatrudnienia z powodu np. ciężkiej choroby)...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ytrewqq
Ależ ściema,toto nigdy nie powstanie,czy nie ma madrych w tym kraju,żeby tą fanaberię populistów obalić?przecież budowa w rekach pisiu trwała by ze 100 lat,oni nic niczego nie wybudowali.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane