• rozwiń
  • WIG20 2193.28 -1.11%
  • WIG30 2494.09 -1.04%
  • WIG 57915.64 -1.04%
  • sWIG80 11580.70 -0.13%
  • mWIG40 3786.26 -0.90%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:22

Dostosuj

Rosja nie odpuszcza embarga, a Polska znajduje nowe rynki

Rosja nie odpuszcza embarga, a Polska znajduje nowe rynki
Foto: shutterstock.com Foto: Polska stara się o nowe rynki zbytu

Polska dołączyła do elitarnego grona. Nasze jabłka mają trafić 10 października na wietnamski rynek; rocznie będziemy ich eksportować kilkadziesiąt tysięcy ton - poinformował w piątek na konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki. Polska eksportuje te owoce do 68 krajów.

Jak poinformował szef resortu rolnictwa, w piątek polskie i wietnamskie służby fitosanitarne podpisały w Warszawie dokumenty, które otwierają wietnamski rynek dla polskich jabłek.

Sawicki zwrócił uwagę, że rosyjskie embargo na produkty żywnościowe trwa nadal, ale Polska stara się o nowe rynki zbytu.

Wyróżnienie dla Polski

Obecny na konferencji ambasador Wietnamu Pham Kien Thiet wyraził nadzieję, że polskie jabłka znajdą się szybko na jego rodzimym rynku. Ocenił, że w dalszej konsekwencji będzie to oznaczać, że trafią też na inne rynki azjatyckie. Sawicki podziękował ambasadorowi za to, że Wietnam był jednym z nielicznych państw świata, które nie wstrzymały importu polskiej wieprzowiny.

Prezes Stowarzyszenia Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw Waldemar Żółcik zwrócił uwagę, że Wietnam jest jednym z pierwszych krajów azjatyckich, którego przedstawiciele odwiedzili polskie sady. Jak mówił, w Europie poza Polską tylko Francja może eksportować jabłka do Wietnamu. - Dlatego traktujemy to w kategorii wyróżnienia - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami.

- Staraliśmy się zaprezentować możliwie wiele odmian jabłek. Cieszy nas bardzo fakt, że nie było takiej odmiany, która nie smakowałaby gościom z Wietnamu. Otrzymaliśmy zapewnienie, że żadna z odmian nie będzie wykluczona - tłumaczył.

Żółcik szacuje, że na rynek wietnamski może trafiać maksymalnie 100 tys. ton jabłek. - Mamy potencjał, aby na ten rynek tyle jabłek sprzedać - zaznaczył.

Jak mówił, tegoroczna susza dała się we znaki sadownikom. Jego zdaniem w tym roku będzie mniej tych owoców o 20 proc. wobec 2014 roku. - Będzie to ok. 3 mln ton - ocenił.

Hit eksportowy

Jabłka są hitem eksportowym. Obecnie eksportujemy je do 68 krajów. Jesteśmy pewni, że jabłka otworzą drogę innym polskim owocom i warzywom - dodał Żółcik.

Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski ocenił, że Polska mogłaby również eksportować do Wietnamu świeżą borówkę amerykańską. - W Polsce rozwija się też przetwórstwo borówki w postaci suszu. Wietnamczycy mieli okazję jej próbować. Powiedzieli, że ten produkt by u nich się sprzedawał - mówił dziennikarzom.

Resort rolnictwa poinformował, że w trakcie prac nad programem promocji gospodarczej branży rolno–spożywczej Wietnam został wskazany jako jeden z 13 priorytetowych rynków. Potencjał eksportowy rynku wietnamskiego na jabłka szacuje się na około 75-100 tys. ton.

Obecnie Polska ma ujemne saldo handlowe w obrocie artykułami rolno-spożywczymi z Wietnamem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane