• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Potężny zastrzyk gotówki z podatków. Będzie z tego tyle, "co daje nam Unia Europejska"

Kornel Morawiecki o zapewnieniach Mateusza Morawieckiego Odtwórz: Kornel Morawiecki o zapewnieniach Mateusza Morawieckiego
Kornel Morawiecki o zapewnieniach Mateusza Morawieckiego "Źródło: tvn24"

- Mój syn, wicepremier (Mateusz Morawiecki - red.) mówi mi, że z tej dbałości o państwo będziemy mieli fundusze, które zapewnią nam pomoc porównywalną z tym co daje nam Unia Europejska - mówi w programie "Tak jest" w TVN24 Kornel Morawiecki, przewodniczący koła poselskiego Wolni i Solidarni. Pieniądze te miałyby pochodzić z walki z "oszustami, wyłudzaczami, karuzelą VAT".

Według raportu firmy PwC, efektem obecnych działań rządu Prawa i Sprawiedliwości uszczelniających system podatkowy jest 5,5 miliarda złotych do budżetu.

Największa część tej kwoty pochodzi z podatku VAT, z którego trafiło 3-4 mld zł więcej. Efekty widać też w akcyzie. Z danych resortu finansów wynika, że w 2016 roku do budżetu z tego tytułu wpłynęło około 1 mld złotych więcej.

Wśród decyzji rządu PiS, które przyczyniły się uszczelnienia systemu podatkowego z pewnością znalazło się wejście w życie Jednolitego Pliku Kontrolnego, wzmocnienie pionu analitycznego w skarbówce, czy wprowadzenie tzw. pakietu paliwowego i energetycznego.

Efekty przyniosła też generalna klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania, które weszła w życie w połowie zeszłego roku - o czym pisała w piątek "Rzeczpospolita".

Zdaniem Kornela Morawieckiego efektem tych działań będą fundusze w budżecie porównywalne z tymi, które płyną do naszego kraju z Brukseli. - Wzięliśmy się za oszustów, wyłudzaczy, za karuzelę VAT-u. Mój syn, wicepremier (Mateusz Morawiecki - red.) mówi mi, że z tej dbałości o państwo będziemy mieli fundusze, które zapewnią nam pomoc porównywalną z tym co daje nam Unia Europejska - mówi w programie "Tak jest" w TVN24 przewodniczący koła poselskiego Wolni i Solidarni.

Kolejne rozwiązania

Rząd PiS nie zwalnia jednak tempa i wprowadza kolejne rozwiązania, które mają uszczelnić system podatkowy. Od początku tego roku zaczęły obowiązywać zmiany w ustawie o VAT, które mają dać fiskusowi m.in. szybszy dostęp do dokumentów umożliwiających analizę przepływów finansowych między firmami.

Od maja obowiązuje też system monitorowania przewozu towarów wrażliwych (głównie paliw i wyrobów tytoniowych). Ponadto, w przyszłym roku już wszyscy podatnicy VAT mają wypełniać Jednolite Pliki Kontrolne i przesyłać co miesiąc do elektronicznego rejestru. Fiskus będzie miał dzięki temu możliwość szybszego wykrycia oszustw na VAT.

Wszystkie te działania mają do końca 2018 roku przynieść od 16,3 do 22,4 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu. W 2019 roku będzie to kolejne 6 mld zł, a w 2020 - jeszcze 4 dodatkowe mld zł - o czym pisała "Rz".

Ile z Unii

Prognozy choć optymistyczne, to nawet po zsumowaniu przedstawiają kwotę daleko odbiegającą od tej, jaką do tej pory Polska otrzymała z Unii Europejskiej.

Jak wynika bowiem z danych Ministerstwa Finansów, na koniec marca 2017 roku, od momentu wejścia do Wspólnoty nasz kraj otrzymał blisko 136 miliardów euro, czyli przy obecnym kursie (4,22) ponad 573 miliardy złotych.

W tym samym czasie wpłaciliśmy do unijnej kasy blisko 44,5 miliardy euro. Oznacza to, że Polska przez 13 lat "na czysto" dostała ponad 91 miliardów euro, czyli około 384 miliardy złotych.

ZESTAWIENIE TRANSFERÓW FINANSOWYCH ŚRODKÓW UNIJNYCH OD POCZĄTKU CZŁONKOSTWA POLSKI W UE

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dariuszpoczta200
Jedyne co widać to katastrofę ze zwrotem VAT w branży budowlanej co pogrąży rodzime firmy.
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Małgorzataj17r
Dokładnie! Sztuczne wydłużanie terminów zwrotu ( dzień, dwa przed ustawowym terminem zwrotu VAT, urząd żąda kolejnego dokumentu, co automatycznie przesuwa termin zwrotu i ....wszystko biegnie od początku!) doprowadzi szybko do upadku małych firm, nie będzie miał kto na ten VAT zarobić!!małe firmy szybko stracą płynność.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
andre_valenducq
To tak wyglada ,odejmujac to co UE nam zabiera :
-parcownikow wykfalifikowanych
-zakazy budowy statkow
-zakazy i ograniczenia handlu
-przejecie setek firm
-monopol sklepowy francuskich firm
To wszystko jak by podliczyc to niewiem czy Polaska jest na plusie ????????
 • 2
 • 5
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Oni podliczają eksport import również zagranicznych firm któe maja filie w Polsce, ale nie biorą pod uwagę że ta kasa później i tak wypływa za granice.
 • 1
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane