• rozwiń

Wiceprezes Modlina: Prowadzą z nami grę. Nie ma innego racjonalnego wytłumaczenia

Wiceprezes lotniska w Modlinie: PPL prowadzi grę Odtwórz: Wiceprezes lotniska w Modlinie: PPL prowadzi grę
Wiceprezes lotniska w Modlinie: PPL prowadzi grę "Źródło: TVN24 BiS"

Zdaniem wiceprezesa portu lotniczego Modlin Marcina Daniła, główny udziałowiec Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) prowadzi "grę" ze spółką obsługującą lotnisko. - Robi to z konkretnym planem - zablokowanie Modlina, by móc uzasadnić Radom. Tu nie ma innego racjonalnego wytłumaczenia - powiedział Danił w programie "Bilans" TVN24 BiS.

Port Lotniczy Modlin, niegdyś najszybciej rosnący w Polsce, w ubiegłym roku zwiększył liczbę pasażerów tylko o 5,1 proc., podczas gdy średnia dla wszystkich lotnisk (bez Chopina) wyniosła 15,3 proc. Od półtora roku podwarszawski port nie inwestuje, bo nie ma zgody udziałowców. W tym roku może stracić płynność finansową - podał wtorkowy "Puls Biznesu".

- Rynek rośnie o 15 proc., a Modlin o 5 proc. Dobiliśmy do naszego sufitu i osiągnęliśmy nasze limity. Musimy się rozbudować. W 2017 r. przedstawiliśmy pierwszą koncepcję z emisją obligacji - rozbudowę terminala - koszt 60 mln zł. Ale nie została ona przyjęta przez właścicieli, a tak naprawdę została zablokowana przez PPL. Druga koncepcja terminalu tymczasowego - 48 mln zł - znowu nie została przyjęta. Zarząd proponuje rozwój, by w przyszłości być samowystarczalnym - wyjaśniał Danił.

Zgoda na rozwój

Wiceprezes modlińskiego lotniska podkreślał, że kluczowe dla dalszego funkcjonowania są remont, modernizacja oraz powiększenie portu, które przewidziane są w planach przedstawionych udziałowcom.

- To nam umożliwi wzrost przepustowości do 6 mln pasażerów, czyli o 100 proc. i będziemy mogli przejąć ten ruch, który niedługo nie będzie mieścił się na lotnisku Chopina. Zresztą po to powstaliśmy, by być portem komplementarnym. Na dziś właściciel działa na szkodę spółki i to jest dla mnie niezrozumiałe - dziwił się Danił.

Zdaniem wiceprezesa, gdyby Modlin mógł się swobodnie rozwijać, to jego przepustowość do 6 mln pasażerów rocznie mogłaby zostać wypełniona w ciągu najbliższych pięciu lat.

- Myślę, że to jest gra. PPL jako udziałowiec ma wszelkie dane finansowe. Liczymy na to, że najbliższe  walne zgromadzenie akcjonariuszy wyrazi zgodę na rozwój - zaznaczył.

Złożony akcjonariat

Okęcie pęka w szwach. Do czasu powstania centralnego lotniska w Baranowie zapasowym lotniskiem dla Warszawy ma być Radom. Tak przynajmniej chcą zarządzające Okęciem władze Portów Lotniczych, które są też współwłaścicielem Modlina.

Żeby zrozumieć, o co w tym dokładnie chodzi w konflikcie wokół Modlina, należy przyjrzeć się udziałowcom lotniska. PPL, który jest przedsiębiorstwem Skarbu Państwa -  ma 30 procent udziałów. Agencja Mienia Wojskowego, którego szefa wybiera premier - 34 procent. Po drugiej stronie jest Województwo Mazowieckie, w którym rządzi koalicja KO-PSL - 30 procent udziałów i gmina Nowy Dwór Mazowiecki - prawie 5 procent udziałów.

Lotnisko w Modlinie obsłużyło w 2018 roku 3,081 mln pasażerów. Jedynym przewoźnikiem operującym na lotnisku jest Ryanair.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SoundFX
Przecież do Radomia niewiele ludzi będzie chciało latać. Tu nie ma zamiennika, ktoś z rządzących tego chyba nie rozumie dlaczego ludzie niebardzo korzystali z tego lotniska... Sam korzystam też często między innymi z i do Modlina, Radom raczej mnie nie będzie interesował, wybiorę inne miasto.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
SoundFX
@dobrybajer, Ciebie pewnie tak, ale Radom nie pozyskał przewoźników nie bez powodu. Gdyby geolokalizacja była korzystna dla linii lotniczych, to już dawno by tam latały Ryanair'y i tym podobne. Prawda jest taka że niewielu ludzi jest zainteresowanych tą lokalizacją, a na siłę nic nie da rady zrobić, bo biznes jest biznes ;)
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane