• rozwiń

Morawiecki w fabryce ciasteczek: Grecy trzy razy bogatsi od Polaków

Foto: Rafał Guz/PAP Foto: Morawiecki: tym mocniejsza polska gospodarka, im mocniejsi polscy przedsiębiorcy

Tym mocniejsza będzie polska gospodarka, im mocniejsi będą polscy przedsiębiorcy - powiedział wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas spotkania z przedstawicielami lokalnego biznesu w województwie kujawsko-pomorskim. Dodał, że Grecy są trzy razy bogatsi od Polaków, Niemcy - osiem razy, a Brytyjczycy - dziesięć.

Morawiecki zaznaczył, że rozwojowi polskich przedsiębiorstw ma służyć wsparcie kapitałowe, proceduralne i regulacyjne państwa, ale w zgodzie z prawem Unii Europejskiej.

Wskaźnik bogactwa

Wicepremier podał przykład Greków, którzy mimo trwającego do sześciu lat kryzysu są trzy razy bogatsi od Polaków. Argumentował, że mieli mniej wojen, byli dłużej suwerenni i podmiotowi, wskutek czego zakumulowali większy majątek na głowę mieszkańca. Dodał, że Niemcy są od Polaków osiem razy bogatsi, a Brytyjczycy - 10 razy.

- Jak czytamy wskaźniki samego PKB, to one nie są pierwszorzędne, ale najważniejsze jest, czy ten wzrost jest wysokiej jakości, czy przybywa od tego majątku Polaków. My zbudowaliśmy naszą gospodarkę w ogromnym stopniu na modelu uzależnienia do kapitału zagranicznego. Przez 25 lat ściągaliśmy ten kapitał - mówił Morawiecki.

Pokreślił, że z zagranicy powinien być ściągany kapitał, który sprowadza do Polski nowe technologie, tworzy nowe miejsca pracy, zwiększa popyt na polskie towary.

- Nie wymkniemy się z pułapki zależności, pułapki niskiej marży, jeżeli w taki sposób jak dotąd będziemy tworzyć ekosystem gospodarczy - argumentował.

Wsparcie badań

Morawiecki zwrócił uwagę, że konieczne jest tworzenie rozwiązań systemowych, aby Polacy mogli konkurować z najlepszymi, a jednym z rozwiązań ma być "reindustrializacja".

- Wielu kojarzy się to ze stawianiem fabryk przez państwo, ale tak nie będzie, lub prawie wcale nie będzie. Ja wierzę w oddolną przedsiębiorczość i kreatywność Polaków, zdolność do tworzenia ekspansywnych przedsiębiorstw. Najważniejsze jest usprawnianie procesów kooperacyjnych, zdolności inwestycyjnych, tak aby była największa efektywność, jak najmniej strat, jak najwięcej korzyści. Tak będziemy patrzeć na poszczególne branże, aby usprawniać ich działanie - mówił.

Wicepremier zaznaczył, że temu będzie służyć wsparcie przez państwo badań, prowadzenie odpowiedniej polityki klimatycznej, energetycznej i zamówień publicznych. Podkreślił potrzebę ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców i nie tylko na rynki UE, gdzie eksportujemy 80 proc. towarów i usług, ale do Chin i Stanów Zjednoczonych, które tworzą prawie 45 proc. światowego PKB. Polski eksport na te rynki to niecałe 5 proc.

Wytwórnia ciastek

Na konferencji prasowej w wytwórni ciastek w Rypinie Morawiecki podkreślił, że dla przedsiębiorców bezcenny jest czas, a administracja rządowa i samorządowa może przyczynić się do tego, aby mieli go jak najwięcej. Ma się to stać przez ograniczenie czasu podejmowania decyzji administracyjnych, budowlanych, środowiskowych czy energetycznych.

- Znakiem firmowym naszej ekipy rządowej jest stworzenie szans do rozwoju tym mniejszym przedsiębiorstwom, tym bardziej zaniedbanym obszarom. Nasi poprzednicy w dużym stopniu rozwój opierali o wielkie miasta - zaznaczył.

W opinii wicepremiera wielkie miasta są ważne, ale należy zdecydowanie zwiększyć szanse mniejszych miejscowości, np. poprzez infrastrukturę, budowę dróg, kolei, przyciąganie inwestorów.

Zobacz: PiS chce wybrać z OFE 140 miliardów złotych. Morawiecki: nie ma planów nacjonalizacji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mamtownosie
Nalezy udawac Greka, pozyczyc ile sie da z Unii i potem mowic o Polexicie. Wtedy pozycza nam nowe pieniadze, a dlugi zredukuja. Wiem, ze Pan Prezes Jaroslaw Kaczynski zamierza to zrobic. Lebski Facet.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
michal_dyszewski
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jaku5
Polacy są biedni bo są dojeni przez zachodnie korporacje i banki które są bezkarne w tym co robią. A zapomniałem, że Pan jest z jednego z takich banków...
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
WILGRAF
przy takiej fiskalizacji panie Morawiecki nie będzie polskich przedsiębiorców ani polskich firm czy pan jest to wstanie zrozumieć ?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane