• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Młode "jagódki" dostaną wsparcie. Szef Microsoftu spotkał się z polskimi władzami

Foto: Marcin Obara / PAP Foto: Wicepremier Mateusz Morawiecki oraz dyrektor generalny Microsoft Satya Nadelle i Partner Zarządzający EY Polska Jacek Kędzior

Stawiając na innowacyjne, supernowoczesne rozwiązania możemy wiele osiągnąć - uważa wicepremier Mateusz Morawieck, który uczestniczył w spotkaniu na temat nowej inicjatywy dla młodych polskich firm technologicznych. Inkubator Startberry ma ruszyć w lipcu.

W lipcu na warszawskiej Pradze ruszy akcelerator Startberry, utworzony przez trzy koncerny - EY, Senfino i Microsoft. Młode firmy dostaną tam m.in. wsparcie technologiczne i biznesowe oraz prawne, będą też mogły korzystać z przestrzeni biurowej.

W opinii wicepremiera, dzięki nowemu projektowi będą mogły kiełkować młode, lokalne firmy. - Chciałbym, żeby tworzyły wartość dodaną z międzynarodowymi partnerami - dodał Mateusz Morawiecki.

Gospodarka cyfrowa

Dyrektor generalny firmy Microsoft Satya Nadella zwrócił uwagę, że start-upy ogrywają ważną rolę "w stymulowaniu cyfrowej transformacji w Polsce".

- Poprzez to partnerstwo chcemy umożliwić każdemu polskiemu start-upowi dostęp do zasobów, platformy technologicznej i ekspertów technicznych, co pomoże im w budowie cyfrowych kompetencji, ekspansji na nowe rynki i chwytaniu szans biznesowych - podkreślił.

Ma to oznaczać dostęp m.in. do najnowszych technologii w chmurze Microsofta, wiedzy technicznej i usług konsultingowych oferowanych przez EY oraz wsparcia Senfino.

Według wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz, inkubator ma zachęcić kreatywne osoby do zakładania firm. - To kolejna szansa dla tych, którzy chcą zakładać działalność gospodarczą. Wiedzą, że pomysł, który mają w głowie ma potencjał globalny, ale potrzebują wsparcia technologicznego, doradczego - powiedziała Emilewicz dziennikarzom po spotkaniu.

Jej zdaniem pomoże to w rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce. - Liczymy, że coraz więcej tych usług, aplikacji będzie wchodziło do przestrzeni publicznej - mówiła Emilewicz. Podkreśliła, że z nowych rozwiązań "w większym stopniu niż obecnie" będzie mogła korzystać m.in. administracja.

Wsparcie start-upów

Jak deklarują inicjatorzy inkubatora, Startberry ma być miejscem wymiany wiedzy oraz spotkań start-upów, developerów i przedsiębiorców. W ramach programu firmy będą też mogły uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach doradczych dotyczacych technologii Microsoft i zyskać, jak zapowiedzieli twórcy projektu, dostęp do "szerszej bazy klientów w Polsce i za granicą".

Przedstawiciele młodych polskich firm technologicznych będą mogli korzystać z biur zajmujących w sumie 650 m kw. na warszawskiej Pradze. Przestrzeń ma być podzielona na dwie części - jedną przeznaczoną dla start-upów, a drugą - specjalistów udzielających wsparcia firmom.

- Będziemy indywidualnie podchodzić do firm - będziemy chcieli "szyć na miarę" programy dla nich, by wsparcie, którego im udzielimy było realne - podkreślił obecny na spotkaniu dyrektor ds. operacyjnych Senfino Łukasz Leśniak.

EY zapewni młodym przedsiębiorcom wsparcie prawne oraz doradzi w zarządzaniu finansami i sprzedażą. Partner zarządzający EY Polska Jacek Kędzior ocenia, że ważne jest, by połączyć młode firmy z partnerami.

- Myślimy o tym, by pokazać polską gospodarkę, polskie start-upy na świecie. Pomóc im wyjść na świat - powiedział Leśniak.

Nabór do inkubatora Startberry rozpoczął się w środę 29 marca.

Partnerzy Startberry

Odpowiedzialne za przygotowanie projektu i zarządzanie nim będzie Senfino, specjalizujące się w tworzeniu oprogramowania, tzw. software house. Firma w 2011 roku startowała w konkursie Microsoft Imagine Cup dla młodych przedsiębiorców. Obecnie działa w Warszawie oraz w Nowym Jorku i zatrudnia ponad 30 osób.

Microsoft jest dostawcą urządzeń i usług dla konsumentów oraz klientów instytucjonalnych i komercyjnych. W swoich filiach na całym świecie firma zatrudnia blisko 100 tys. specjalistów z różnych dziedzin, w tym około 350 osób w Polsce.

EY to międzynarodowy koncern świadczący usługi doradcze i audytorskie z główną siedzibą w Londynie.

 

Wicepremier Morawiecki na Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane